obróbka gwintu
13 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Skuteczne metody obróbki gwintów

Połączenia gwintowane są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach przemysłu – przy ich pomocy konstruowane są wszelkiego rodzaju konstrukcje, instalacje i urządzenia. Jest to zasługa przede wszystkim faktu, iż połączenia tego typu są nie tylko bardzo solidne, ale również łatwe w demontażu. Same gwinty zewnętrzne i wewnętrzne można wykonać na kilka różnych sposobów.

Walcowanie

Metoda walcowania gwintów charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością i wydajnością, a ponadto nie powoduje strat w materiale obrabianego elementu. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do innych metod obróbki gwintów jest obróbką plastyczną, a nie obróbką skrawaniem – jak na przykład toczenie. Polega ona na tym, że element, na którym ma zostać wykonany gwint wprowadzony zostaje między specjalne szczęki, które wykonując ruch obrotowy, zagłębiają się w materiał, formując go. Taka metoda obróbki ma wpływ na zmianę naprężeń w materiale, co z kolei może mieć wpływ na jego trwałość.

Szlifowanie

Przy tej metodzie używa się narzędzi nazywanych ściernicami, które usuwają niewielki naddatek z obrabianego materiału, tworząc na nim tym samym kształt gwintu. Szlifowanie gwintów znajduje zastosowanie w kilku przypadkach:

  • przy wykonywaniu gwintów o bardzo małych średnicach, do których inne metody nie mogą zostać zastosowane;
  • przy obróbce wykańczającej gwintów o wysokiej klasie dokładności;
  • przy obróbce materiałów o niskiej wytrzymałości, które nie mogą być obrabiane przy użyciu innych metod ze względu na ryzyko ich zniszczenia.

Toczenie gwintów

Uznawane jest za najbardziej uniwersalną metodą obróbki gwintów. Cała procedura jest bardzo prosta – obrabiany element po osadzeniu we wrzecionie tokarki zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Następnie do jego powierzchni zostaje przyłożone nieruchome ostrze noża skrawającego o odpowiednim kształcie. W wyniku ruchu noża wzdłuż materiału, ostrze jest w stanie ściągnąć z niego naddatek, tym samym formując gwint. Dużą zaletą toczenia jest to, że zmieniając ostrza możemy uzyskać gwinty różnego rodzaju i kształtu – ponadto możemy przy użyciu tej metody obrabiać gwinty praktycznie dowolnej wielkości i długości. Wysokiej jakości narzędzia do toczenia gwintów znajdziemy m.in. w ofercie firmy CNCArt.

Bardzo ciekawą technologią jest obróbka gwintów o skomplikowanych, nietypowych kształtach, np. gwintów okrągłych, gwintów trapezowych symetrycznych jak i niesymetrycznych czy gwintów nawojowych przy pomocy standardowych narzędzi do toczenia rowków. Szczególnie w przypadku gwintów o dużych skokach (>=10) oraz gwintów wielowchodowych. Ta technologia wymaga jednakstworzenia specjalnego cyklu gwintowania wraz z jego implementacją w sterowaniu obrabiarki numerycznej. Firma CNCArt wdrażała z powodzeniem tego typu gwinty nawet o tak dużych skokach jak 75 mm. Technologia tego typu umożliwia także toczenie wałów do przekładni ślimakowych.

Nacinanie

Ta metoda wyróżnia się z kolei tym, że nie wymaga skomplikowanych urządzeń – dlatego bardzo często stosowana jest do wykonywania pojedynczych gwintów, używa się jej przede wszystkim w przydomowych warsztatach oraz małych zakładach. Przy jej pomocy możemy wykonywać zarówno gwinty zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W pierwszym przypadku niezbędna będzie tak zwana narzynka, którą umieszcza się na elemencie o danej średnicy i wkręca. W wyniku ruchu obrotowego, ostrza na wewnętrznych ścianach narzynki wycinają w materiale gwint. Drugim narzędziem jest gwintownik, którego używa się w wykonywaniu gwintów wewnętrznych. Mają one kształt i budowę wiertła, które po prostu umieszcza się we wcześniej wykonanym otworze. W obu przypadkach mamy do czynienia z narzędziami nieelastycznymi – to znaczy, że przy ich pomocy możemy wykonać jedynie jeden rodzaj gwintu.