zamgławianie ULV
9 maja 2020

Kategoria:
Inne

Skuteczna dezynfekcja przeciw koronawirusowi

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich osób, ale tym, co może uchronić od zakażenia wirusem, jest przestrzeganie zasad higieny. Podstawowymi czynnościami są częste mycie rąk oraz przemywanie ich roztworami na bazie alkoholu. Sposobem, który również może zminimalizować ryzyko zarażenia jest dezynfekcja pomieszczeń. Podpowiadamy, jaka będzie najskuteczniejsza.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja jest procesem, który ma na celu niszczyć drobnoustroje chorobotwórcze oraz ich formy przetrwalnikowe. Przeprowadza się ją w ramach prewencji wystąpienia różnych chorób, ale także dla podtrzymania sterylności pomieszczeń. Dezynfekcja może dotyczyć zarówno przedmiotów, mebli, jak i różnych powierzchni używanych na co dzień. Wśród form dezynfekcji wyróżnia się metody chemiczne, fizyczne oraz połączenie ich obydwu.

Pomieszczeniami, które w szczególności powinny zostać poddane dezynfekcji są te znajdujące się w biurach, sklepach i innych budynkach, w których gromadzi się duża ilość osób. To właśnie tam skupia się najwięcej bakterii i wirusów groźnych dla zdrowia. Podstawowe czynności wykonywane przez personel sprzątający mogą więc nie wystarczyć, aby całkowicie pozbyć się drobnoustrojów.

O dezynfekcji pomieszczeń wypowiada się pracownik z firmy Piaseczyński Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji: Dezynfekcja jest ważna szczególnie w okresie pandemii. Dbanie o higienę rąk jest oczywiście bardzo ważne, jednakże należy zadbać również o dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywamy- my oraz inne osoby.

Dezynfekcja ULV – sposób na wirusy

Metodą dezynfekcji o bardzo wysokiej skuteczności jest zamgławianie ULV. Polega na wytworzeniu przez generator zimnej mgły mikroskopijnych kropli preparatu, składającego się z wody oraz środków dezynfekcyjnych. Preparat rozprowadzany jest w pomieszczeniu przez urządzenie pod dużym ciśnieniem oraz na dużą odległość.

Stosowanie preparatu dezynfekcyjnego o niskiej temperaturze nie powoduje wydzielania się gorących spalin – tak, jak może dziać się w metodzie tradycyjnego opryskiwania dezynfekcyjnego. Dzięki temu preparat nie traci właściwości i jest całkowicie skuteczny.

Aby zabieg zamgławiania był skuteczny i bezpieczny, przed jego wykonaniem należy zabezpieczyć sprzęt RTV oraz AGD, a także żywność. Istotne jest również zrobienie przestrzeni między meblami a ścianą, aby mgła dotarła również do tych części mieszkania. Podczas zabiegu dezynfekcji należy znajdować się poza domem.

Inną metodą dezynfekcji podczas pandemii może okazać się również ozonowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że opinie ekspertów dotyczące niszczenia wirusów przez ozon są zróżnicowane. Ozonowanie za to na pewno będzie skuteczne w odkażeniu mieszkania po kwarantannie, usuwając mikroorganizmy.

Zalety zamgławiania ULV

Jedną z głównych zalet zamgławiania ULV jest jego stan skupienia. Mgła składająca się z mikroskopijnych cząsteczek jest bardzo rozproszona, a to sprawia, że ściany i przedmioty nie są zamoczone. Zalanie mogłoby spowodować niszczenie mebli oraz tworzenie się pleśni na ścianach.

Bardzo mała wielkość kropli oraz łatwość unoszenia się wytworzonej mgły w powietrzu decydują o efektywności tego rodzaju dezynfekcji. Pozwala to na dotarcie preparatu do najmniejszych szczelin, a ostateczny efekt jest bardzo trudny do osiągnięcia przez tradycyjne metody dezynfekcji.

Zabieg zamgławiania jest o wiele krótszy w porównaniu do metod standardowego oprysku, a ponadto pozwala na zużycie znacznie mniejszej ilości mieszanki dezynfekcyjnej.