3 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Skrytka pocztowa – co to takiego?

Skrytka pocztowa to skrzynka zainstalowana w placówce operatora pocztowego. Służy do odbierania korespondencji. Jest udostępniana w wybranych placówkach i zamykana przez adresata na klucz. Można przez nią odbierać zwykłe przesyłki listowe oraz zawiadomienia o nadejściu przesyłek rejestrowanych i przekazów pocztowych. Możemy również przekierować tam przesyłki wysyłane na nasz prywatny adres.

Kiedy będzie przydatna skrytka pocztowa?

Ze skrytek pocztowych mogą korzystać zarówno osoby prawne, jak i klienci indywidualni. Po podpisaniu umowy otrzymujemy klucz i dostęp do naszej skrytki. Będzie przydatna osobom, które z jakiegoś powodu okresowo lub stale otrzymują duże ilości korespondencji.

  • Jeśli prowadzimy własną firmę i w celu zdobycia nowych klientów, czy kontaktów do bazy adresowej postanowiliśmy zorganizować konkurs.
  • Kiedy organizujemy przetarg i chcemy, żeby wszystkie oferty spłynęły do jednego miejsca, żeby odebrać je jednorazowo po upłynięciu terminu.
  • Jeśli z jakichś względów nie chcemy ujawniać swojego prywatnego adresu.
  • Kiedy podróżujemy i nie znamy dokładnych adresów, pod jakimi będziemy przebywać. Wiemy jedynie, w okolicach jakiego miasta będziemy.

Gdzie znajdziemy skrytki pocztowe?

Zazwyczaj takie skrytki znajdują się w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Korzystanie z takiej usługi jest bezpłatne, wnosi się tylko niewielką jednorazową wpłatę za kluczyk i zamek, gdyż po naszym okresie użytkowania, będzie wymieniony. Ma to niestety swoje minusy. Jeśli ktoś już raz za usługę zapłacił, to trzyma skrzynkę na wszelki wypadek i w mniejszych miejscowościach zdarza się, że wszystkie są zajęte długoterminowo i nie mamy szansy na zarezerwowanie jej dla siebie.
Czy gdzieś poza pocztą możemy wynająć skrytkę? Na szczęście coraz więcej jest prywatnych operatorów oferujących taką usługę. Co więcej, taki operator może umieścić skrytki pocztowe, gdzie tylko chce, czyli np. na zewnątrz budynku, czy na stacji benzynowej i możemy mieć do nich dostęp przez całą dobę. To ogromne ułatwienie dla np. firm pracujących do późna. Nie musimy kombinować jak się wyrobić do zamknięcia poczty, tylko spokojnie podjeżdżamy sobie po pracy, czy w weekend.
Odwiedziliśmy firmę Metako producenta skrytek pocztowych. Dowiedzieliśmy się, że:

są wykonywane z metalu bądź blachy nierdzewnej. Pozwala to na ich wieloletnie użytkowanie nawet w pomieszczeniach, gdzie występuje bardzo duża wilgotność, czy wręcz na zewnątrz. W zależności od potrzeb firma udostępnia modele z drzwiami lub zasilane od zaplecza. Uwzględnione zostały również meble metalowe, które są całkowicie wbudowane w ścianę lub też we wnękę. Jedynym widocznym elementem są drzwiczki.

Jak widać, skrytki takie mogą zostać dostosowane do ustawienia w dowolnym miejscu, co ułatwi dostęp do nich każdemu zainteresowanemu.