sklep internetowy
4 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Sklep internetowy jako uzupełnienie tradycyjnego biznesu

Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie na świecie, o czym możemy się przekonać również na rodzimym podwórku. Tylko w naszym kraju, w ubiegłym roku, według analiz Sociomantic Labs, liczba sklepów online wzrosła do 25 tysięcy. Wszystko wskazuje jednak na to, że ta tocząca się kula śniegowa dopiero się rozpędza.

O ile jeszcze kilka lat temu o sklepach internetowych mówiło się raczej jak o nowinkach technicznych, to dziś nikogo nie dziwi prowadzenie w ten sposób swojego biznesu. Co więcej, staje się niemal wymogiem dla każdego sklepu stacjonarnego zadbanie o obecność w sieci. Obecność ta często sprowadza się do działań czysto promocyjnych, takich jak Social Media, czy e-mail marketing. Złota zasada mówi jednak, by zmieniać followersów w klientów, a tych można pozyskać jedynie posiadając sklep online.

Zalety prowadzenia sklepu internetowego

Posiadanie sklepu internetowego, jako uzupełnienia do istniejącego już sklepu stacjonarnego może się okazać bardzo opłacalne. Wynika to z kilku przyczyn. Jedną z nich jest fakt, że z Internetu korzysta dziś niemal 65 proc. osób w Polsce. To prawie 24 miliony potencjalnych klientów! Dużo, prawda?

Oczywiście nie do wszystkich uda Ci się od razu dotrzeć z ofertą sklepu, jednak istnieje szereg działań, które mogą tę drogę ukrócić. Jedną z nich jest wybór profesjonalnego oprogramowania ecommerce, którego struktura będzie już odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO, czyli przyjazna dla wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Wiele osób szukając odpowiedniego produktu dla siebie, posiłkuje się wynikami wyszukiwania z tego właśnie typu wyszukiwarek, a znalezione za ich pośrednictwem sklepy stają się automatycznym wyborem.

Inną zaletą uzupełnienia swojego sklepu o dodatkową wersję online jest fakt, że wielu ludzi nie ma czasu chodzić po tradycyjnych sklepach w celu sprawdzenia nowości. Stąd ich przywiązanie do wypróbowanych marek, które pozwalają na oszczędność czasu. Jeśli jednak przedstawimy odpowiednio bogatą ofertę w sklepie online, możemy uzyskać pożądany efekt. Nawet jeśli klient nie dokona zakupu online, to być może, wkrótce odwiedzi nasz sklep by przymierzyć spodnie, obejrzeć laptopa, czy choćby przetestować kosiarkę, którą wcześniej zobaczył w Internecie. A stąd już tylko krok do zakupu!

Za utworzeniem sklepu internetowego przemawiają także relatywnie niskie koszty jego utrzymania. Jeżeli posiadamy już sklep tradycyjny, to prawdopodobnie dysponujemy również przestrzenią magazynową, potrzebną dla zasobów takiego biznesu. Założenie sklepu internetowego będzie więc o niebo tańsze niż otwieranie kolejnego oddziału tradycyjnego sklepu. Ryzyko związane z inwestycją również wydaje się być w takim wypadku niewielkie. Skoro więc niewiele można stracić, a zyskać sporo, to czemu nie?

Przełącz się na online!

Jak widać, nawet jeśli jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży, jakie generuje nasz sklep stacjonarny – warto pomyśleć o rozszerzeniu działalności na obszary online. Pozwoli to dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów i rozwinąć się stosunkowo niewielkim kosztem.

Źródło: Software House davinci-studio.com