1 marca 2019

Kategoria:
Inne

Skąd bierze się próchnica i jak ją leczyć?

Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że co drugi 3-latek ma próchnicę, a już w wieku 18 lat aż 90% osób ma w zębach kilka ubytków. Próchnica najczęściej powstaje w wyniku nieprawidłowego odżywiania – głównie u osób, które spożywają dużo cukru. Jakie są inne przyczyny próchnicy? Dowiedz się, dlaczego konieczne jest jej leczenie oraz jakie metody stomatologiczne sprawdzą się do tego najlepiej.

Co to jest próchnica i jakie są poszczególne etapy jej rozwoju? 

Próchnica to wieloetapowy proces, w wyniku którego powstają patologiczne zmiany powodujące odwapnienie oraz rozpad tkanek zębów. Na jego początku powstaje na zębie matowa plamka, która później ciemnieje. Jeśli ząb nie zostanie leczony, to bakterie będą przedostawać się do wnętrza zęba i niszczyć zębinę. W efekcie powstanie dziura, czyli ubytek próchnicowy, który wymaga borowania. Jeśli także na tym etapie osoba mająca próchnicę nie odwiedzi gabinetu stomatologicznego, to bakterie dojdą do miazgi. Na tym etapie konieczne jest już leczenie kanałowe. Niestety, pomimo bólu wiele osób lekceważy ból zęba i gdy wreszcie dojdzie do martwicy zęba, przestaje on boleć. W tej sytuacji może dojść do zapalenia ozębnej, w trakcie, którego bakterie przedostają się do tkanek, a następnie po całym organizmie. Dlatego też próchnica powinna być leczona, gdyż ostatecznie prowadzi nie tylko do utraty zęba, ale także może powodować poważne stany chorobowe. Dodatkowo, może skutkować m.in. zaburzeniami mowy, trawienia, a także nasileniem rozwoju chorób ogólnoustrojowych nerek, serca, wątroby stawów itp.

Przyczyny powstawania próchnicy 

Do głównych przyczyn powstawania próchnicy zalicza się:

  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe – spożywanie za dużej ilości cukrów,
  • niedostateczna higiena jamy ustnej – zaleganie pokarmu,
  • predyspozycje genetyczne,
  • niska odporność.

Jak wygląda leczenie zębów ze stwierdzoną próchnicą?

Warto podkreślić, że wcześnie wykryta próchnica, często nie wymaga borowania, a jedynie remineralizacji. Odwiedzając regularnie, dwa razy w roku gabinet stomatologiczny, dentysta może wykryć ją na początkowym etapie i zastosować miejscowo preparat z fluorem, co odbuduje zmienione miejsce – podkreśla specjalista z przychodni stomatologicznej Ferreus z Warszawy.

Gdy jednak próchnica zaatakuje tkanki i wytworzy nawet najmniejszy ubytek, to konieczne jest plombowanie. W trakcie zabiegu stomatolog usuwa zmienioną tkankę, a następnie wypełnia ubytek plombą. Jeśli jednak próchnica zniszczyła zębinę i przedostała się do miazgi, konieczne jest leczenie kanałowe. W jego trakcie należy usunąć zmienioną miazgę, wyczyścić kanał, wypełnić i założyć plombę. Takim sposobem chociaż ząb jest martwy, to można go zachować i tym samym uniknąć ekstrakcji.