siatka leśna
7 października 2019

Kategoria:
Inne

Siatki leśne. Jakie standardy muszą spełniać?

Odgradzanie, zabezpieczanie terenów i wyznaczanie ich granic ważne jest nie tylko wokół domów i innych obiektów budowlanych, ale również… w lasach. Obszary tego typu, chociaż mniej uczęszczane, wymagają specjalnych ogrodzeń zapewniających bezpieczeństwo nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Czym powinny charakteryzować się wysokiej jakości siatki leśne?

Czym są siatki leśne i gdzie się je wykorzystuje?

Siatki leśne to uniwersalne rozwiązania do grodzenia obszarów zalesionych, ale też upraw i innych terenów, na których występuje dzika zwierzyna.

Główną funkcją siatek leśnych jest zabezpieczanie obszarów przed zwierzętami. – Wyjaśnia przedstawiciel firmy BIG-STAL, która specjalizuje się w produkcji siatki oraz paneli ogrodzeniowych. – Dlatego też ogrodzenia tego typu znajdują zastosowanie np. w leśnictwie, gdzie wytycza się granice szkółek leśnych, ale także w rolnictwie, gdzie odgradza się uprawy, sady, ogrody i hodowle.

Oprócz tego siatkami leśnymi zabezpiecza się również tereny użytkowane przez człowieka, takie jak drogi, autostrady czy też tory kolejowe. Solidne zabezpieczenie tego typu obszarów to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Dobra siatka leśna, czyli jaka?

Siatka leśna musi być przede wszystkim mocna i solidna, aby skutecznie chronić ogrodzony obszar przed wtargnięciem zwierząt i innych nieproszonych gości. Z drugiej strony powinna zapewniać zwierzętom bezpieczeństwo i nie stanowić dla nich zagrożenia. Musi również być odporna na trudne warunki panujące na terenach leśnych, w tym na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w szczególności na zmiany temperatur, opady, silne podmuchy wiatru i wilgoć. Jakie dokładnie standardy powinny spełniać siatki leśne?

  • Wysokiej jakości materiał – dobra siatka leśna powinna być produkowana z mocnego drutu ocynkowanego. Tak wykonane ogrodzenie będzie wytrzymałe i odporne na rozciąganie, uszkodzenia mechaniczne, a także na korozję.
  • Odpowiednia konstrukcja – wybierając siatkę leśną, bierze się pod uwagę nie tylko jej wysokość, ale też szerokość oczek oraz liczbę drutów poziomych. Bardzo ważne jest również, aby siatka leśna była odpowiednio zagęszczona od dołu.
  • Łatwy i ekonomiczny montaż – siatki leśne wykorzystywane są zazwyczaj na dużych areałach, dlatego ważne jest, aby ich montaż był łatwy, a zakup ekonomiczny, co pozwoli na sprawne i tanie ogrodzenie większego obszaru.

Dobrej jakości siatka leśna spełniająca najwyższe standardy, a także odpowiednio dobrana do swojego przeznaczenia, zapewni skuteczną ochronę ogradzanego terenu.