Mężczyzna z makulaturą
20 czerwca 2022

Kategoria:
Inne

Segregacja papieru – jak rozpoznać papier laminowany?

Segregacja papieru jest naprawdę ważna. Dzięki temu ograniczamy ilość odpadów, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, a to wiąże się też ze zmniejszeniem kosztów produkcji. Chociaż jest to banalnie proste, zdarzają się odpady, które błędnie wyrzucamy do niebieskiego pojemnika na śmieci. Jednym z takich problematycznych rodzajów makulatury jest papier laminowany. Gdzie powinno się go wyrzucać? Jak go odróżnić od zwykłego papieru?

Jak rozpoznać papier laminowany?

Na co dzień mamy styczność z wieloma produktami spożywczymi i nie tylko zapakowanymi w papier. Jednak papier papierowi nierówny. Część z nich to tzw. papier lakierowany bądź też laminowany. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić go od zwykłego papieru. Czasami dopiero po przyjrzeniu się, możemy zauważyć, że jest on bardziej śliski, co zawdzięcza warstwie lakieru, którą został pokryty. Jeśli masz problem z identyfikacją danego opakowania, możesz także spróbować go rozerwać – papier lakierowany trudno jest zniszczyć w ten sposób. Z tego powodu, często wykorzystuje się go do produkcji magazynów i kolorowych gazet. Natomiast wśród artykułów spożywczych taki papier wykorzystuje się do pakowania mokrych produktów takich jak wędliny czy ciasta.

Jak segregować papier laminowany?

Nawet przedszkolaki wiedzą, że papier wrzucamy do niebieskiego kontenera na śmieci. Trafiają tam opakowania z papieru, gazety, ulotki, zeszyty czy czasopisma. Jednak na tej liście nie znajdziemy papieru laminowanego czy też lakierowanego, ponieważ ten powinien trafić do odpadów zmieszanych. Jeśli więc wyrzucałeś zalaminowany papier do niebieskiego kosza, to błąd. To dlatego, że podczas produkcji papieru lakierowanego, zostaje on pokryty warstwą lakieru, która zawiera w sobie plastik. W związku z tym nie jest to „czysty” papier i nie może zostać poddany segregacji.

Lakierowany papier a skup makulatury

Zamiast wyrzucać papier śliski do śmieci, możesz dać mu drugie życie. To bardzo proste, bo wystarczy, że znajdziesz miejsce zajmujące się skupem makulatury takie jak Strefa Surowców Wtórnych. Skupy makulatury funkcjonują praktycznie w każdym mieście, więc nie będzie to problem. Jest to zachowanie przyjazne dla planety, ponieważ zamiast kolejnych śmieci, taki papier można wykorzystać ponownie. Pamiętaj, że zawsze warto wcześniej zadzwonić do skupu makulatury, zapytać, czy przyjmą daną ilość i dopiero wtedy umówić się na przywiezienie odpadów lub ewentualnie ich odbiór przez firmę.