3 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Co to są gipiury i do czego służą

Jeśli chodzi o tworzenie ozdób i elementów upiększających nasze codzienne życie, fantazja ludzka jest niemal nieograniczona. Współcześnie mamy wiele nowoczesnych technik na usługach wzornictwa, ale chętnie sięgamy też po te sprawdzone, wiekowe, a nawet starożytne. Jednym z ciekawych sposobów jest gipiura. Czym jest gipiura i gdzie się z nią stykamy?

Co to jest gipiura?

Gipiura to inaczej koronka klockowa lub koronka wenecka. Trzeba wiedzieć, że istnieje wiele typów koronki. Ten rodzaj jest wyjątkowo trudny do wykonania. Składa się z nieregularnych oczek oraz wypukłego reliefowego wzoru. Gipiury święciły triumfy w XIX wieku, ale i dziś możemy znaleźć np. ozdoby do domu z gipiurami.

Technika wykonywania gipiur polega na tym, że przeplata się w grupach po cztery liczne nici nawinięte na klocki. Tak powstaje tzw. płócienko jako ornament oraz różnego typu siateczki stanowiące tło i wypełnienie. W ten sposób uzyskuje się ażurowe wyroby o niepowtarzalnych i bardzo bogatych wzorach.

Technika ta jest znana od XVI wieku. Pochodzi najpewniej z Flandrii, tak samo jak najwyżej cenione wyroby gipiurowe. Tkaniny nadające się do wytwarzania gipiur to m.in. len, jedwab, wełna i bawełna.

Gdzie obecnie wykorzystuje się gipiury?

Choć gipiury nie są dziś tak popularne, jak były ponad 100 lat temu, wciąż są obecne zarówno w świecie mody, jak i w bardziej przyziemnych okolicznościach. Daje się zaobserwować zwrot ku bardzo subtelnej i delikatnej modzie kobiecej, a to oznacza powrót gipiur do modowych łask. Stąd są one częstym motywem sukien ślubnych, ale też sukienek wieczorowych oraz codziennych. Gipiury mogą także wzbogacać T-shirty i bluzy.

Gipiury zdobią również tkane elementy wystroju domu. Możemy znaleźć je zatem na firankach, obrusach (zwłaszcza białych, uroczystych i sakralnych), bieżnikach, serwetach, poszwach. Gipiura najlepiej komponuje się z odcieniami bieli i w takich też występuje. Nadaje odświętnego charakteru. Możliwe jest także zakupienie samej taśmy z wzorem gipiurowym do samodzielnego naszycia. Szeroki wybór zarówno gotowych elementów wystroju z gipiurowym zdobieniem, jak i haftów gipiurowych do dowolnego wykorzystania można znaleźć na www.tendina.pl.