11 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Rynek nieruchomości w Katowicach i Chorzowie. Charakterystyka

W Katowicach i Chorzowie stale rośnie liczba powstających nieruchomości. Deweloperzy już w pierwszym kwartale 2018 roku rozpoczęli o 19% więcej budów niż w zeszłym roku. Ponadto, wydano już o 45% więcej nowych pozwoleń na budowę. Co warto podkreślić, również rynek wtórny także przeżywa rozkwit, gdyż latem ceny mieszkań w śląskiej stolicy były wyższe o 25% niż w tym samym okresie zeszłego roku.

W co warto inwestować na rynku nieruchomości w Katowicach i Chorzowie?

Warto jednak podkreślić, że chociaż wzrosty na rynku nieruchomości są tak znaczące, to w porównaniu z innymi dużymi miastami m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem, w dalszym ciągu inwestycje są niedowartościowane. Należy jednak podkreślić, że według wszelkich raportów, rynek nieruchomości w Katowicach i Chorzowie oraz innych miastach GOP-u rokuje dobrze na przynajmniej kolejnych kilka lat.

Katowice i Chorzów to miasta, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniły – są bardziej zadbane, czystsze, widać inwestycje w infrastrukturze, a dodatkowe mogą poszczycić się wieloma miejscami pracy – podkreśla specjalista z Biura nieruchomości Domena.

Dlatego też pozytywne opinie o tych śląskich miastach skłaniają do inwestycji w nieruchomości. Inwestorzy kupują zarówno mieszkania, jak i domy z rynku wtórnego i pierwotnego. Co ciekawe, rośnie liczba inwestycji kupowanych za gotówkę, a mieszkania często kupowane są na wynajem. Inwestorzy kupują także działki budowlane, które nierzadko również mają atrakcyjne ceny i dobrą lokalizację.

Rynek nieruchomości w Katowicach i Chorzowie – ceny

Rynek nieruchomości na Górnym Śląsku zaskakuje, gdyż w porównaniu z zeszłym rokiem, ceny mieszkań np. w Katowicach wzrosły aż o 17%. Według różnorakich raportów ceny mieszkań w stolicy Śląska wynosiły w 2008-2011 ok. 4 000 zł za m2. Aktualnie ceny na rynku pierwotnym wynoszą ok. 5 300 zł za m2. Do najdroższych zaliczyć można 130-metrowe penthouse za 11 000 zł za m2. Z kolei tanie mieszkania 60-70-metrowe kosztują ok. 3 500 zł za m2. Z kolei przeciętna nieruchomość na rynku wtórnym – ok. 4 100 zł za m2. W Chorzowie ceny w nowym budownictwie są zbliżone do tych katowickich, jednak na rynku wtórnym znajdą się kawalerki za 2 600 zł za m2 i mieszkania ok. 50 m2 za 2 300 zł za m2.

Rynek nieruchomości na Śląsku jest bardzo zróżnicowany i aby się w nim odnaleźć, warto skorzystać z usług wykwalifikowanych agentów, którzy pomogą znaleźć świetne lokum w atrakcyjnej cenie. Brokerzy nieruchomości są w stanie wyszukać prawdziwe perełki wśród dostępnych na rynku ofert domów na sprzedaż, mieszkań i działek budowlanych.