18 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Rynek deweloperski w czasach koronawirusa. Jak wygląda sytuacja?

Pandemia koronawirusa niewątpliwie zmieniła rynek nieruchomości. Niepewność związana z rosnącą liczbą zakażeń osłabiła popyt na kupno mieszkań. Ludzie boją się zainwestować dużej sumy pieniędzy, ponieważ wydaje im się to niebezpieczne. Warto jednak zauważyć, że pozycja sektora mieszkaniowego jest stabilna, dlatego inwestycje nadal mogą być w pełni bezpieczne. Dzieje się tak dzięki zabezpieczeniom regulowanym przez prawo. Czy w czasach koronawirusa powinniśmy zdecydować się na inwestycję w nowe mieszkanie?

Z jakimi trudnościami mogą spotkać się deweloperzy?

Oprócz spadku popytu na mieszkania koronawirus spowodował także inne trudności. Zmniejszeniu uległa liczba zawieranych umów między firmami deweloperskimi a klientami, co może utrudniać realizację nowych przedsięwzięć. Główną przyczyną takiej sytuacji jest problem z dostępnością kredytów dla klientów indywidualnych.

Oprócz tego zmianom ulegają terminy realizacji poszczególnych etapów projektu. Przejście wielu urzędów na tryb pracy zdalnej utrudnia dopełnienie wszystkich formalności, a więc automatycznie wydłuża czas realizacji. Jednak warto podkreślić, że poszczególne etapy nadal są prowadzone zgodnie z ustalonymi założeniami, czego przykładem są prace firmy ADMA Development.

Bezpieczeństwo inwestycji deweloperskich

Mimo że koronawirus wpłynął na wiele dziedzin związanych z rynkiem deweloperskim, bezpieczeństwo inwestycji zostało zachowane. Jak to możliwe? Działania firm deweloperskich pozostają pod ciągłą kontrolą.

Deweloper jest zobowiązany do prowadzenia rachunków powierniczych (otwartych lub zamkniętych), na które klient dokonuje wpłat. Wszystkie wpłaty dokonywane przez klienta przeznaczane są na budowę i wykończenie mieszkań. Wszystkie transakcje prowadzone przez dewelopera są kontrolowane przez bank. Dokumentowany jest sposób wykorzystania środków oraz czas realizacji poszczególnych etapów budowy mieszkań. Nawet w dobie koronawirusa wszystkie procedury muszą być zachowane.

Jak wybrać mieszkanie w czasach pandemii?

Nie ma powodu, aby w tym trudnym dla wszystkich okresie zupełnie rezygnować z inwestycji w mieszkanie. Trzeba ją jednak dokładnie przemyśleć i dokonać racjonalnego wyboru. Ważne, aby oferowane przez dewelopera mieszkanie miało przystępną cenę.

Specjaliści z firmy Deweloper Rzeszów podkreślają także znaczenie lokalizacji. Mieszkanie powinno być usytuowane tak, aby zapewniało zarówno dostęp do obiektów usługowych i handlowych oraz dawało możliwość relaksu w pobliskich parkach lub innych terenach zielonych.