8 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Różnice pomiędzy kablem a przewodem

Wiele osób stosuje słowa „kabel” i „przewód” zamiennie i tylko nieliczni, głównie osoby związane z branżą elektryczną zdają sobie sprawę, że to nie jest to samo. Kabel i przewód różnią się trzema rzeczami: ceną, przeznaczeniem i budową.

Miejsce instalacji

Kabel elektryczny jest przede wszystkim bardziej odporny na wpływ warunków atmosferycznych niż przewód. Dzieje się tak dlatego, że kabel posiada odpowiednią izolację, której w przewodzie najczęściej nie znajdziemy. Z tego powodu to właśnie kable używane są na zewnątrz, a przewody wewnątrz budynków. Co prawda, możemy wkopać przewód w ziemię, ale musielibyśmy umieścić go w odpowiedniej izolacji, co po pierwsze pociągnęłoby za sobą konieczność inwestycji dodatkowych pieniędzy i czasu, a po drugie, uczyniłoby z przewodu coś w rodzaju kabla.

Jak kwadrat i prostokąt

Przewody to cienkie druty lub linki, które zostały pokryte cienką, nieodporną na warunki atmosferyczne izolacją, lub w ogóle jej nie posiadają. Warto jednak wiedzieć, że każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód jest kablem, podobnie, jak w geometrii kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Chodzi o to, że kabel to dobrze zaizolowany przewód.

Zakupy

Warto wspomnieć, że przewody są tańsze od kabli. Jednak bez względu na to, czy chcemy zakupić kable czy przewody, nie róbmy tego w sklepie specjalizującym się we wszystkim, czyli w niczym. Zdecydowanie takie elementy powinniśmy kupować w specjalistycznych sklepach, np. sklep Eletryk.pl, które gwarantują nam chociażby to, że kupowany sprzęt nie przeleżał kilku lat zanim trafił do naszego domu.