10 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Różnice między wentylacją i klimatyzacją

Systemy wentylacji i klimatyzacji posiadają kilka wspólnych cech, przez co często określenia te są błędnie wymiennie stosowane. Oba pełnią bardzo ważne funkcje w różnego rodzaju budynkach, nie tylko mieszkalnych. W poniższym artykule opiszemy działanie obu systemów i wskażemy, jakie są pomiędzy nimi kluczowe różnice.

Wentylacja – czym jest i na czym polega jej zadanie?

Budowa systemu wentylacyjnego jest bardzo prosta, ale jego zadanie nieocenione. Podstawowym zadaniem wentylacji jest odprowadzanie przykrych zapachów, zanieczyszczeń i wilgoci powietrza z pomieszczeń. Jeśli wentylacja jest nieszczelna czy niedrożna – nie będzie działać prawidłowo. To z kolei odbija się na komforcie mieszkańców danego budynku, a w skrajnych przypadkach może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Źle działająca wentylacja wpływa nie tylko na ludzi, ale również na sam budynek. Nadmierna wilgoć, jeśli nie będzie odprowadzona, bardzo szybko jest w stanie wniknąć w ściany i meble. A to już bardzo krótka droga do namnażania różnego rodzaju pleśni czy grzybów. Zawilgocone i zgrzybiałe ściany tracą swoją wytrzymałość, co może mieć tragiczne konsekwencje dla całego budynku i mieszkańców. System wentylacyjny można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to wentylacja grawitacyjna, której działanie opiera się na naturalnej różnicy ciśnienia w budynku i na zewnątrz, a do jej pracy niezbędne są kratki wywiewne. Druga to wentylacja mechaniczna, coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie i opiera się na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz.

System klimatyzacyjny – charakterystyka i jego funkcje

Klimatyzacja z pozoru działa podobnie, bo opiera się na ruchu powietrza. Jednak tutaj występuje właśnie podstawowa różnica między wentylacją a klimatyzacją – w klimatyzacji powietrze nie ulega wymianie. Jego cyrkulacja odbywa się w jednym pomieszczeniu. Wiąże się to bezpośrednio z zadaniem systemu klimatyzacyjnego, które jest inne niż systemu wentylacyjnego. Funkcją klimatyzacji jest schładzanie lub ocieplanie powietrza w danym pomieszczeniu. Stąd też system klimatyzacji musi działać w obiegu zamkniętym, w przeciwnym razie jego wydajność byłaby niska. Działanie klimatyzacji opiera się na dwóch jednostkach –  jedna znajduje się w środku pomieszczenia, zaś druga – na zewnątrz. Obie są ze sobą złączone za pomocą specjalnych przewodów, w których znajduje się czynnik chłodzący. Nowoczesne systemy klimatyzacji posiadają filtry oczyszczające powietrze z drobnoustrojów, jednak klimatyzacja wymaga systematycznego czyszczenia – w innym przypadku system klimatyzacyjny stanie się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Systemy klimatyzacyjne są dzisiaj niejako standardem, szczególnie w biurach i różnych budynkach użyteczności publicznej.

Wentylacja i klimatyzacja – różnice

Powyżej opisaliśmy działanie systemów wentylacji i klimatyzacji. Wentylacja zapewnia cyrkulację i wymianę powietrza między środkiem budynku a przestrzenią zewnętrzną, zaś klimatyzacja wymiany powietrza nie zapewnia, a jedynie schładza lub ociepla powietrze w ramach jednego pomieszczenia. Rolą wentylacji jest dostarczenie nowego powietrza poprzez nawiewniki lub uchylone okna i usunięcie zużytego poprzez kanały wentylacyjne. Natomiast zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie pożądanego mikroklimatu w danym pomieszczeniu.

Niezależnie od różnic, klimatyzacja i wentylacja powinny działać poprawnie, gdyż w innym przypadku obniżony będzie komfort mieszkańców czy pracowników, może dojść do namnożenia niepożądanych drobnoustrojów czy w skrajnym przypadku do uszkodzenia ścian budynku. W przypadku, gdy stwierdzimy niepoprawne działanie wentylacji, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów z tego zakresu, takich jak chociażby Wentrik.

Mimo, iż między systemem klimatyzacyjnym a wentylacyjnym są różnice w działaniu, poza poprawną pracą, powinny one ze sobą dobrze współpracować, szczególnie latem. W gorących miesiącach należy zadbać o odpowiedni dostęp świeżego powietrza dla optymalnej pracy klimatyzacji (zbyt duża ilość powietrza z zewnątrz obniży pracę systemu klimatyzacyjnego).