2 września 2019

Kategoria:
Inne

Różnice między piaskowaniem a śrutowaniem

Oczyszczanie powierzchni i przygotowywanie jej pod malowanie to bardzo ważne elementy, często warunkujące ostateczny wygląd produktu. W przypadku metali najczęściej poddaje się je piaskowaniu lub śrutowaniu. Oba procesy wymagają zastosowania odpowiednich maszyn i doświadczenia wykonującego obróbkę pracownika. Jakie są różnice pomiędzy tymi technikami i którą wybrać? Dowiedz się więcej!

Na czym polega piaskowanie i śrutowanie?

Obróbka strumieniowo-ścierna to profesjonalne, techniczne określenie procesu, który zwany jest potocznie piaskowaniem. Polega on na precyzyjnym oczyszczeniu metalowego elementu z różnych zanieczyszczeń i nierówności. Metoda ta umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Technika wymaga użycia dobrej jakości ścierniwa (np. takiego jak cięty drut stalowy) i sprężonego powietrza lub cieczy pod ciśnieniem.

Śrutowanie to odmiana piaskowania, w której surowcem ściernym jest śrut w postaci metalowych lub szklanych kulek. Proces ten przebiega w zamkniętym pomieszczeniu, co sprawia, że zastosowany do wykonania obróbki śrut można ponownie wykorzystać.

Jak podsumowuje ekspert z firmy Rewox:

Odpowiednie, dokładne oczyszczenie metalu przed malowaniem to niezbędny krok przed każdym malowaniem. Aby powłoka z farby długo się utrzymywała, podłoże musi być równe, odtłuszczone i przygotowane pod malowanie. Piaskowanie i śrutowanie umożliwiają precyzyjne oczyszczenie elementów metalowych. W związku z tym takie konstrukcje po wstępnym opracowaniu nadają się do dalszej obróbki.

Podstawowe różnice między piaskowaniem a śrutowaniem

Piaskowanie i śrutowanie to dwa podobne procesy oczyszczania powierzchni metalowych pod dalszą obróbkę. Piaskowanie umożliwia zastosowanie wielu różnych surowców ściernych, których właściwości warunkować będą jakość wykonywanej usługi. W przypadku śrutowania wykorzystywane są specjalnie wyprodukowane śruty, które nadają się do wielorazowego użytku.

Śrutowanie jest wykonywane w specjalnie przygotowanych komorach, które zatrzymają zanieczyszczenia wewnątrz. W celu piaskowania można korzystać ze specjalnych, przenośnych piaskarek.

To, jaka metoda powinna być wykorzystana, zależy głównie od wielkości, materiału wykonania oraz typu konstrukcji, która ma zostać oczyszczona. Śrutowanie przeważnie przeprowadza się na elementach niewielkich, które bez problemu zmieszczą się w specjalnej komorze. Piaskowanie jest zalecane w przypadku, gdy oczyszczanej konstrukcji nie można przewozić lub kiedy jest ona dużej wielkości i nie można jej swobodnie zmieścić w komorze śrutowania.

Zarówno piaskowanie, jak i śrutowanie to skuteczne metody oczyszczania różnych powierzchni, szczególnie tych wykonanych z metalu.