Odzież robocza i ochronna
17 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Wykonywanie pracy w niektórych zawodach, szczególnie w szeroko pojętym przemyśle, wymaga zastosowania nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale też ubrań. Specjalnie zaprojektowana i profesjonalnie wykonana odzież z wysokiej jakości materiałów ma za zadanie chronić pracownika i zapewniać mu dogodne warunki pracy. Czym dokładnie różni się odzież robocza od ochronnej?

Odzież robocza

Pod pojęciem odzieży roboczej rozumiemy szeroką grupę ubrań noszonych przez pracowników i zastępujących ich osobistą odzież. Potrzeba zastosowania tego rodzaju “zastępstwa” może wynikać z kilku czynników. Przede wszystkim konieczność noszenia ubrań roboczych zachodzi wszędzie tam, gdzie pracownicy są narażeni na występowanie rozmaitych, w szczególności bardzo silnych zabrudzeń. Warto bowiem zaznaczyć, iż odzież robocza wykonywana z wysokiej jakości materiałów charakteryzuje się znaczną trwałością. Dzięki temu może być stosowana wszędzie tam, gdzie ze względu na warunki pracy zwykłe, codzienne ubrania szybko uległyby zniszczeniu, czy to w skutek uszkodzeń mechanicznych czy silnych zabrudzeń. Tego typu ubrania znajdują zastosowanie również w tych zakładach pracy, gdzie należy przestrzegać restrykcyjnych norm dotyczących higieny produkcji i czystości produktów. Warto też zaznaczyć, że odzież robocza może być istotnym elementem kreacji wizerunku marki i stanowić jedną z form reklamy. Pamiętajmy przy tym, że specyfika odzieży roboczej nie jest determinowana przepisami prawa i zależy w dużej mierze od potrzeb wynikających z pracy na danym stanowisku.

Odzież ochronna

O ile odzież robocza zabezpiecza pracownika przed zabrudzeniem i innymi nieszkodliwymi czynnikami, to do odzieży ochronnej zaliczamy wszelkie te ubrania, które – jak sama nazwa wskazuje – chronią przed niebezpieczeństwami związanymi z warunkami pracy. Co to oznacza w praktyce?

Odzież robocza to ubrania doskonałej jakości, chroniące przed zabrudzeniami, a często też trudnymi warunkami, np. deszczem czy wiatrem. – Mówi przedstawiciel sklepu BHP Kris z Wrocławia. – O ile jednak odzież robocza znacznie ułatwia pracę, to odzież ochronna sprawia, że pracownik w ogóle może ją wykonywać. Praca bez specjalnych ubrań w niektórych zawodach byłaby bowiem niezwykle niebezpieczna. Dotyczy to w szczególności pracowników narażonych na oddziaływanie wysokich temperatur, ognia, pyłów, substancji chemicznych czy napięć prądu elektrycznego. Odpowiednio dobrana odzież ochronna pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy w tak trudnych warunkach bez ryzyka powstawania różnego rodzaju uszkodzeń i urazów ciała.

Warto przy tym zaznaczyć, że obowiązek noszenia odzieży ochronnej, która zalicza się do środków ochrony indywidualnej, wynika z przepisów – tego typu ubrania muszą spełniać restrykcyjne wymagania BHP. Do odzieży ochronnej zaliczamy m. in. ubrania niepalne, odporne na działanie kwasów i wody, antystatyczne, a także ostrzegawcze.