Klimatyzacja
18 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Różnice między klimatyzacją a wentylacją

Wentylacja z rekuperacją i klimatyzacja różnią się od siebie zasadniczo, choć wielu ludzi utożsamia je ze sobą – być może jest tak dlatego, że obie te metody opierają swoje działanie na przekształcaniu jakości powietrza.  Jednak różnice między nimi są znaczące. Czy można wybrać tylko jedną opcję? Jak wentylacja i klimatyzacja wpływają na komfort mieszkańców? Na to wszystko odpowiadamy w poniższym artykule.

Podstawowa różnica

Czym różni się klimatyzacja od wentylacji?

  • Głównym zadaniem wentylacji jest dostarczenie dostarczanie do budynku świeżego powietrza oraz usunięcie z niego powietrza zużytego bądź zanieczyszczonego. Powietrze przedostaje się przez nawiewniki, a wypływa za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. Nawiewane powietrze cechuje duże stężenie tlenu i małe stężenie wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla. Ma to znaczący wpływ na samopoczucie człowieka. Funkcją wentylacji z rekuperacją jest również odzysk ciepła.  
  • Klimatyzacja opiera się z kolei na przetwarzaniu powietrza we wnętrzach budynku. Odpowiada za utrzymanie w pomieszczeniu mikroklimatu, na który składają się m.in. optymalna temperatura i wilgotność. Profesjonalny klimatyzator sprawia, że powietrze modyfikowane jest pod względem temperatury i wilgotności, ale nie jest wymienialne. Jest to najbardziej podstawowa różnica między klimatyzacją a wentylacją.

Generalnie rzecz ujmując, mechanizmy wentylacji z rekuperacją i klimatyzacji wpływają na właściwości dostarczanego do pomieszczeń powietrza, choć robią to w różny sposób. Wentylacja zapewnia wymianę powietrza, natomiast klimatyzacja – zmianę jego parametrów.

Działanie klimatyzacji

Klimatyzory tworzą grupę dość łatwych i intuicyjnych w użytkowaniu urządzeń, które służą do skutecznego schładzania pomieszczeń i usuwania z nich nadmiarowej wilgoci. Pod względem działania porównuje się je z innymi urządzeniami AGD – z lodówkami. Składają się bowiem z bardzo podobnych elementów (parownik, wymienniki ciepła, sprężarki, itd.).

Czynnik chłodzący krąży przez wymienniki ciepła, pobierając ciepło z gorącego powietrza
w parowniku, a następnie oddaje je w skraplaczu, przy okazji chłodząc przechodzące przez urządzenie powietrze.

Jaki klimatyzator wybrać? Zasadniczo wyróżniamy różne ich rodzaje (system split, multi split oraz VRF). Jednak – jak wyjaśnia ekspert z firmy Pefra„Zanim klient zdecyduje się na wybór konkretnego systemu klimatyzacyjnego, powinien ustalić, jakie jest zapotrzebowanie pomieszczenia na moc chłodniczą. W tym celu warto skonsultować się z fachowcem.”

Rodzaje wentylacji

Na rynku wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje wentylacji: grawitacyjną oraz mechaniczną bez wywiewną. Pierwsza z nich opiera się na ruchu powietrza wymuszonym przez różnicę temperatur i ciśnienia. Taką instalację często uzupełnia się o wywietrzaki zwiększające siłę ciągu lub o nawiewniki okienne. Z kolei drugi rodzaj wentylacji bazuje na sztucznie wywołanej cyrkulacji powietrza przez wentylatory. Może być on wzbogacany o rekuperację.

Klimatyzacja i wentylacja?

Zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja korzystnie wpływają na samopoczucie domowników. Połączenie klimatyzacji z wentylacją gwarantuje optymalny poziom komfortu przebywania w danym miejscu. Dlatego można je ze sobą połączyć.