Adwokat
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Różnice między adwokatem a radcą prawnym

Szukasz pomocy prawnej? Nie wiesz, do kogo się zgłosić ze swoim problemem? Zapraszamy do lektury artykułu, dzięki któremu dowiesz się, co łączy oraz dzieli zawód adwokata i radcy prawnego, kim jest mecenas lub prawnik, a także kto może reprezentować cię w sądzie lub udzielać porad prawnych. Przedstawiamy również różnice między kancelarią prawną a adwokacką lub radcowską.

Dla osoby, która na co dzień nie obraca się w prawniczym świecie nomenklatura, sposób działania oraz zasady obejmujące profesjonalnych pełnomocników mogą być zagmatwane. W jaki sposób rozróżnić na sali sądowej adwokata od radcy prawnego, czy każdy może reprezentować swojego klienta przed sądem lub urzędem? I gdzie szukać porady prawnej? W prostych słowach postaramy się przybliżyć różnice pomiędzy tymi zawodami.

Adwokat i radca prawny – co różni te zawody?

Dla osoby poszukującej pomocy prawnej nie ma znaczenia, czy uda się do adwokata czy radcy prawnego. Obecnie obydwaj mogą reprezentować swojego klienta w sądzie, zarówno w sprawach cywilnych, skarbowych, gospodarczych i karnych. Niezależnie od tego, czy zgłosimy się do adwokata czy do radcy prawnego otrzymamy rzetelną i kompleksową pomoc prawną. Różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami polega wyłącznie na rodzaju zatrudnienia. Adwokat może prowadzić swoją praktykę wyłącznie w ramach działalności gospodarczej lub jako wspólnik w spółce. Radca prawny może być natomiast zatrudniony w kancelarii na podstawie stosunku pracy – czyli na przykład na umowie o pracę lub umowie cywilnoprawnej. Jednak zatrudniony radca prawny nie może reprezentować swojego mocodawcy w sądzie. To jedyne ograniczenie dotyczącego tego zawodu.

Do kogo się zgłosić, kiedy szukamy pomocy prawnej?

O ile nie potrzebujemy reprezentanta sądowego nie ma to znaczenia. Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, radca prawny zatrudniony na podstawie umowy nie może reprezentować nas w sądzie. Poza tym, podobnie jak adwokat może udzielać porad prawnych, sporządzać opinie, opracowywać projekty aktów prawnych, a także w naszym imieniu występować przed sądem lub urzędami. Możemy zgłosić się zarówno do radcy prawnego, jak i adwokata, jeśli mamy problem z prawem cywilnym, rodzinnym, karnym, administracyjnym lub spadkowym. Zarówno radca prawny, jak i adwokat może reprezentować nas zarówno w sądzie, jak i przed urzędami i organami władzy publicznej.

Prawnik, mecenas… Jak się w tym połapać?

Warto jeszcze dodać, że zarówno adwokat, jak i radca prawny jest również prawnikiem – tym mianem można określić każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze. Jednak nie każdy absolwent prawa jest automatycznie adwokatem lub radcą prawnym – do tego konieczne jest uzyskanie tytułu zawodowego – mówi specjalista z kancelarii adwokackiej Omega Lex z Nysy – Dlatego określenie „kancelaria prawna” lub „odszkodowawcza” może oznaczać, że pracuje tam osoba, która nie posiada uprawnień do reprezentowania nas w naszym imieniu przed sądem – nie jest adwokatem lub radcą prawnym. Z pewnością uzyskamy tam niezbędną pomoc prawną, jednak będzie ona w znacznym stopniu ograniczona.

Adwokatów oraz radców prawnych obowiązuje szereg zasad, które chronią klienta na przykład w sytuacji, kiedy w wyniku świadczenia pomocy prawnej pojawią się szkody. Dodatkowo przedstawiciele tych dwóch zawodów są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy zawodowej, a także mogą odmówić udostępnienia danych osób, które reprezentują nawet organom państwa. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie usług oraz bezpieczeństwie skierujmy się do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Wówczas będziemy mieć pewność, że osoba, która nas reprezentuje jest do tego upoważniona, posiada niezbędną wiedzę oraz prawdo do wykonywania zawodu. Takiej pewności nie mamy korzystając z usług kancelarii innych niż adwokackie lub radcowskie.

Tytuł mecenasa nie jest zawodem, ale zwrotem grzecznościowym. Mecenasem może być zarówno adwokat, jak i radca prawny. Na sali sądowej przedstawicieli tych dwóch zawodów można odróżnić po kolorze żabotu, który jest noszony razem z togą. Radcowie prawni noszą żabot w kolorze niebieskim, zaś adwokaci w kolorze zielonym.