21 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Różne typy pługów śnieżnych

Pługi śnieżne to powszechny widok na zaśnieżonych ulicach. Zwykle wykorzystują je lokalni zarządcy dróg, choć coraz częściej są również używane przez prywatne firmy. Zakup pługu śnieżnego to znakomita inwestycja dla przedsiębiorców posiadających wielkopowierzchniowe place, które muszą być stale przejezdne. Co więcej, narzędzia tego typu są kompatybilne z większością wózków widłowych. Przedstawiamy różne typy pługów śnieżnych.

Czym kierować się przy zakupie pługu śnieżnego?

Zakup pługu śnieżnego może znacznie ułatwić życie, jednak aby tak się rzeczywiście stało, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne danego modelu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nie kupimy tzw. kota w worku, a narzędzie będzie w pełni odpowiadało naszym potrzebom. Wśród czynników, które powinniśmy wziąć pod lupę, można wymienić:

  • wymiary lemiesza (stanowiącego dolną część pługa);
  • możliwość zmiany kierunku odśnieżania (większość modeli jest wyposażona w obrotowy mechanizm, który umożliwia swobodną regulację w lewo, prawo lub prosto);
  • grubość i jakość gumowego wykończenia służącego do zgarniania śniegu.

Pamiętajmy o pozyskaniu informacji na temat rodzaju materiału, z którego został wykonany pług śnieżny. W większości przypadków producenci korzystają ze stali odpornej na procesy korozyjne. Ponadto sprawdźmy także grubość użytej do wyprodukowania danego modelu blachy – im większa, tym narzędzie będzie bardziej trwałe i wytrzymałe.

Jaki rodzaj pługu śnieżnego wybrać?

To, jaki rodzaj pługu śnieżnego wybierzemy nie powinno zależeć od osobistych preferencji i upodobań, ale przede wszystkim od naszych potrzeb. Do dyspozycji mamy wiele rozmaitych modeli, które różnią się ceną, ciężarem własnym, a także wyposażeniem w dodatkowe opcje stanowiące pewnego rodzaju udogodnienie (np. oświetlenie LED, koła podporowe itp.).

Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju pługi śnieżne, m.in. lekkie i ciężkie. Modele lekkie świetnie sprawdzą się podczas odśnieżania chodników, wąskich dróg osiedlowych, a także powierzchni wokół przedsiębiorstw czy hal magazynowych. Z kolei ciężkie, szerokie pługi doskonale radzą sobie z odśnieżaniem dużych powierzchni oraz pasów drogowych – tłumaczy pracownik firmy Kołaszewski, która od lat zajmuje się produkcją opisywanych modeli.

Jeśli zależy nam na usprawnieniu procesu odśnieżania, warto postawić na składane pługi umożliwiające dowolne ustalenie pozycji roboczej. Co więcej, większość modeli jest również wyposażona w specjalne sprężyny, które amortyzując uderzenia chronią narzędzie przed uszkodzeniem. Takie rozwiązanie pozwala przedłużyć żywotność konstrukcji oraz zredukować ewentualne koszty związane z eksploatacją pługa śnieżnego.