biuro-rachunkowe
5 września 2018

Kategoria:
Inne

Rozliczenia podatkowe z biurem rachunkowym. Dlaczego to się opłaca?

Rozliczenia podatkowe to obowiązek zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Wielu właścicieli firm, którzy dopiero co otworzyli swoją działalność, staje przed ciężkim dylematem – czy prowadzić rozliczenia podatkowe samodzielnie, czy zlecić zajmowanie się księgowością do biura rachunkowego. Warto zatem wiedzieć, jakie plusy i minusy posiadają obydwa rozwiązania.

Czy samodzielne rozliczanie się jest opłacalne?

Zaletą samodzielnego prowadzenia księgowości jest nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale przede wszystkim stałe monitorowanie finansów swojego przedsiębiorstwa. Jednakże to wymaga ogromnego poświęcenia czasu, a dodatkowo niezbędnej wiedzy w temacie prawa podatkowego i rachunkowego. Z tym wiąże się także ryzyko popełnienia błędów i przekroczenia wyznaczonych terminów. Niestety w obydwóch przypadkach na właściciela firmy może zostać nałożona wysoka grzywna, np. jeśli dopuści się błędu w rozliczeniu lub spóźni się chociaż kilka dni z dostarczeniem dokumentów. Zdecydowanie bardziej opłacalne od papierkowej roboty jest spożytkowanie energii oraz czasu na rozwój firmy, organizowanie szkoleń dla pracowników czy polepszenie oferty swojego przedsiębiorstwa. W takim celu należy skorzystać z usług biura rachunkowego, które zajmie się prowadzeniem księgowości i wszystkimi rozliczeniami danej firmy.

Jakie plusy ma rozliczanie podatkowe z biurem rachunkowym?

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie chcą zajmować się samodzielnie rozliczeniami i kwestiami finansowymi, mogą skorzystać z usług biura rachunkowego, które profesjonalnie zajmie się księgowością prowadzonej firmy. Wprawdzie powierzenie księgowości do biura wiąże się z kosztami, to jednak daje nam to gwarancję prawidłowego i bezbłędnego prowadzenia finansowej części danego przedsiębiorstwa. Biuro rachunkowe nie tylko  zajmuje się księgowaniem dokumentów i rozliczeniami podatkowymi, ale oferuje także usługi konsultacyjno-doradcze w sprawach finansowych, proponując najbardziej korzystne rozwiązania podatkowe. Zaletami korzystania z biura rachunkowego przy rozliczeniach podatkowych są:

  • brak konieczności poświęcania czasu, który można wykorzystać na prowadzenie firmy;
  • minimalne ryzyko wystąpienia błędów w księgowości;
  • brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem programów księgowych;
  • stały kontakt ze specjalistami;
  • stały dostęp do dokumentów bez konieczności ich przechowywania w siedzibie firmy.

Kosz usług biura rachunkowego jest stosunkowo niski w porównaniu do zaoszczędzonego czasu, który trzeba byłoby poświęcić na samodzielne rozliczanie i monitoring finansów firmy. Warto pamiętać o tym, iż prowadzenie księgowości wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów, które mogą spowodować konsekwencje prawne i finansowe. Rozwój firmy generuje większe koszty i przychody, przez co obrót finansowy i ilość spraw do załatwienia proporcjonalnie rośnie. W takiej sytuacji jednoczesne prowadzenie firmy i zajmowanie się księgowością jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Przy pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, np. BR Napora w Lublinie, właściciel danej firmy nie musi tracić czasu i  martwić się o zobowiązania podatkowe. Biuro rachunkowe zajmuje się całą księgowością danej firmy – od prowadzenia dokumentacji po kontakty z urzędami. Warto zatem skorzystać z usług specjalisty, który rzetelnie wypełni swoje obowiązki względem Urzędu Skarbowego.