czesci-do-laptopa
11 maja 2018

Kategoria:
Inne

Rozbudowa laptopa – jakie części warto zmienić?

Każdy laptop po pewnym czasie traci swoje dotychczasowe możliwości. Zakup nowego komputera wiąże się z dużym kosztem, dlatego warto rozważyć opcję rozbudowy laptopa. Dzięki temu można wymienić starsze części na nowsze i bardziej wydajne, co przełoży się na wzmocnienie jego parametrów. Jakie części najczęściej wymienia się podczas rozbudowy laptopa?

Od czego zacząć rozbudowę laptopa?

Warto podkreślić, że rozbudowa laptopa to proces, który nie zawsze można wykonać. Mowa tutaj o okresie gwarancji komputera – niektórzy producenci zastrzegają sobie prawo do zmian podzespołów (czasami części z nich, a czasami wszystkich) aż do momentu zakończenia okresu gwarancji, dlatego też przed wyborem konkretnych części należy sprawdzić datę wygaśnięcia gwarancji. Jeśli Twój laptop jest już poza tym okresem, możesz spokojnie rozpocząć proces rozbudowy. Rozbudowa laptopa ma na celu m.in. przyspieszenie pracy komputera i zwiększenie przestrzeni do przechowywania danych, więc najlepiej rozpocząć ją od wymiany dysku. Jeśli komputer ma już kilka lat, to modernizacja laptopa umożliwi zwiększenie ilości miejsca do przechowywania danych – po kilku latach użytkowania z pewnością może Ci powoli brakować pamięci na gromadzenie plików. Możesz wybrać np. dysk SSD – taka wymiana dysku umożliwi również przyspieszenie działania całego systemu.

Co jeszcze wymienić podczas modernizacji laptopa?

Kolejnym elementem jest instalacja pamięci RAM. – Należy jednak pamiętać, że choć przyspiesza to pracę komputera, to często wymaga również instalacji nowego oprogramowania. Ponadto należy się liczyć również z tym, że im starszy laptop, tym wyższy koszt rozszerzenia pamięci – podkreśla specjalista firmy SHOPLET z Wrocławia.

Oprócz pamięci RAM można również wymienić matrycę. Jako że jest to delikatny element w laptopie, często ulega uszkodzeniu np. poprzez upadek lub wstrząs. Wymiana matrycy poprawi znacznie jakość użytkowania laptopa. Ponadto rozbudowa laptopa może być związana także z wymianą karty graficznej. Jest to element, którego silniejsze parametry są przydatne przy wielu czynnościach wykonywanych na komputerze, np. podczas korzystania z gier z rozbudowaną grafiką. Często jednak karta graficzna jest przeznaczona dla konkretnego układu i jej modernizacja nie jest możliwa.

Innym elementem modernizacji jest bateria laptopa. Należy podkreślić, że bateria po kilku latach może być zużyta, a użytkowanie komputera może wiązać się z ciągłym podpięciem zasilacza do prądu. Aby zwiększyć komfort korzystania z laptopa, warto wymienić baterię na nową. Rozbudowa laptopa może być związana również z wyposażeniem go w napęd optyczny. Niektóre laptopy w ogóle ich nie posiadają, a co za tym idzie, uniemożliwiają odtworzenie płyt CD i DVD. Warto podkreślić, że rozbudowa komputera umożliwia maksymalne zwiększenie wydajności komputera (nawet do 100%)!