Rozbudowa hali stalowej
4 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Rozbudowa hali stalowej. Od czego zacząć?

Nowoczesne hale stalowe mają to do siebie, że łatwo je rozbudowywać. Jest to ich niewątpliwa zaleta. Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa takie przedsięwzięcie będzie konieczne. Jak się do tego przygotować i od czego zacząć? Pod uwagę należy wziąć między innymi charakterystykę konstrukcyjną obiektu oraz jego możliwości. Niezbędne będzie też opracowanie projektu.

O czym warto pamiętać?

Każda modyfikacja, a zwłaszcza rozbudowa stalowej hali magazynowej lub produkcyjnej wymaga odpowiedniego przygotowania i sporządzenia profesjonalnego projektu.

Stworzenie spójnej wizji warto zlecić ekspertom z biura konstrukcyjnego wyspecjalizowanego w projektowaniu dużych obiektów biznesowych. Wówczas masz pewność, że hala będzie rozbudowana w sposób bezpieczny, szybki i zoptymalizowany pod kątem sprecyzowanych potrzeb biznesowych.

Rozbudowa planowana czy nieplanowana?

Idealną sytuacją jest, jeśli już na etapie stawiania pierwotnej hali stalowej inwestor wie, że w przyszłości będzie ona rozbudowywana o kolejne segmenty. Dobrze, gdy projekt konstrukcji hali jest od początku dostosowany do takiej ewentualności. Nie zawsze inwestor znajduje się jednak w tak komfortowej sytuacji i wówczas należy opracować odrębny projekt pod modyfikację obecnego obiektu.

Rozbudowa na długość lub na szerokość wymaga zaplanowania konkretnego typu ramy stalowej. Jeśli powierzchnia budynku musi się zwiększyć nagle, to należy zadbać o to, by nowa część nie spowodowała dodatkowych obciążeń na konstrukcję obiektu istniejącego.

Możliwość rozbudowy na długość lub szerokość

Zależnie od możliwości danego terenu, halę stalową można rozbudować na długość lub na szerokość. Oba rozwiązania można bez problemu wdrożyć, oczywiście po konsultacji z projektantem. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu szerokości obiektu, to dobrą opcją jest dobudowanie kolejnej nawy.

Jeśli natomiast zachodzi potrzeba wydłużenia linii technologicznej, to najłatwiejszym rozwiązaniem będzie dodanie kilku dodatkowych ram stalowych na słupach żelbetowych.

Poważne rozbiórki

Najłatwiejszą opcją będzie klasyczna modyfikacja rozmiarów hali stalowej – na długość lub na szerokość. Czasem jednak zdarza się, że konieczne są znacznie większe zmiany.

W podlegającej modyfikacjom części hali chcesz wydzielić przestrzeń o zupełnie innym przeznaczeniu, niż jest to w obecnej wersji? Pamiętaj, że po zakończonej rozbudowie ściana zewnętrzna stanie się wewnętrzną i trzeba zadbać o odpowiednią komunikację, w postaci drzwi lub bramy.

Skomplikowanym problemem wydaje się usuwanie ściany wewnętrznej. Kluczem do powodzenia twego przedsięwzięcia będzie stworzenie spójnego harmonogramu przeprowadzanych działań.

Jak wyjaśnia specjalista z biura konstrukcyjnego Bogdan Adamczyk ze Szczecina: „Najlepiej, jeśli ścianę demontuje się po montażu obudowy ścian i dachu części rozbudowywanej”.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że czas trwania demontażu powinien uwzględniać charakterystykę pracy przedsiębiorstwa.