hydraulika siłowa
27 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Rola sprzęgła elastycznego w układach hydraulicznych

W wielu branżach przemysłowych wykorzystuje się układy hydrauliczne, które są stosowane m.in. w budowie napędów maszyn budowlanych. Głównym zadaniem układów jest minimalizowanie powstawania udarów oraz drgań, które powstają podczas pracy silnika. Elementami konstrukcyjnymi układów napędzających maszynę są sprzęgła elastyczne. Sprzęgła łączą ze sobą czynny wał napędzający oraz bierny wał, który jest napędzany. Celem połączenia jest przeniesienie momentu obrotowego z pierwszego wału na drugi. Sprzęgła elastyczne posiadają więc taką samą funkcję, jak sprzęgła używane w samochodach. Jakie jest zastosowanie sprzęgła elastycznego?

Sprzęgło elastyczne – charakterystyka

Sprzęgło elastyczne stanowi część osprzętu i jest odpowiedzialne za przenoszenie napędu. Tłumi drgania skrętne wywołane przez maszynę poprzez przenoszenie momentu obrotowego z jednego wału do drugiego. Obecnie, dzięki korzystaniu ze sprzęgieł elastycznych, maszyny optymalizują wydajność swojej pracy.

Montaż oraz demontaż sprzęgieł jest niezwykle łatwy dzięki temu, iż są one małymi i lekkimi elementami. Mają również bardzo prostą budowę. Zapewniają także wydłużoną żywotność całego układu poprzez dużą wytrzymałość, a także dobrą odporność na zużycie. Dodatkowo, bardzo dobrze tłumią drgania oraz kompensują niewspółosiowość wałów.

Kiedy zastosować sprzęgła elastyczne?

Sprzęgła elastyczne najlepiej jest stosować w maszynach, w których często dochodzi do drgań i wibracji, a praca silnika jest nierównomierna.

Jak mówi specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą i produkcją urządzeń z zakresu hydrauliki siłowej Megahydral PHUSprzęgła kłowe doskonale poradzą sobie z tłumieniem drgań wywołanych przez maszynę. Takie sprzęgła będą doskonałym rozwiązaniem dla układów, które wymagają wysokiej precyzji podczas przenoszenia momentu obrotowego. Skuteczne tłumienie drgań przełoży się również na mniejsze zużywanie się mechanizmu i zaowocuje w konsekwencji wydłużeniem okresu eksploatacyjnego. Dzięki temu, napęd będzie pracował znacznie ciszej, a silnik działał bezawaryjnie.

Jak wybrać sprzęgło elastyczne?

Sprzęgło elastyczne powinno być dostosowane przede wszystkim do danej maszyny bądź urządzenia, które wymaga zastosowania precyzyjnych elementów, dobranych jak najlepiej do warunków pracy oraz wymagań. Odpowiednie sprzęgło powinno pracować bezproblemowo nawet przy najwyższych momentach obrotowych i wysokich prędkościach. Wybierając sprzęgło, dobrze jest zwrócić uwagę m.in. na moment obrotowy przenoszony przez sprzęgło, średnicę połączonych wałów, a także temperaturę pracy i prędkość obrotową.

Sprzęgło elastyczne to jeden z głównych elementów układu hydraulicznego. Służy ono przede wszystkim do przenoszenia momentów obrotowych z jednego wału na drugi, czego skutkiem jest tłumienie drgań oraz wibracji wywołanych pracą maszyny.