ochrona akustyczna
27 czerwca 2016

Kategoria:
Inne

Rola ochrony akustycznej w przemyśle

Zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy, to nie tylko brudna woda i powietrze wypełnione pyłem czy związkami siarki. To także coś, na co na co dzień nie zwracamy uwagi, ponieważ to „coś” otacza nas ze wszystkich stron. Hałas, bo on jest bohaterem artykułu, jest jednak równie niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przed nim.

Na co narażani są pracownicy zatrudnieni w przemyśle?

Skala i zakres hałasu, na który narażani są pracownicy zatrudnieni w przemyśle, jest imponująca: piski, trzaski, szumy, uderzenia, stuki emitowane przez maszyny, wentylatory, tokarki, młoty, taśmy produkcyjne to tylko część dźwięków dochodzących do uszu człowieka. Co więcej, fala uderzeniowa spowodowana przez hałas roznosi się zarówno w powietrzu, jak i w materiałach (ciałach stałych), powodując nieprzyjemne i szkodliwe drgania. Nie trzeba dodawać, że nie jest to zbyt korzystne dla osób przebywających w zakładzie fabrycznym. Ale to nie wszystko. Dźwięki tej całej „fabrycznej orkiestry” ulegają zwielokrotnieniu dzięki takim zjawiskom jak pogłos.

Hałas wydostający się na zewnątrz

Oprócz hałasu, który atakuje uszy pracowników znajdujących się we wnętrzu np. hali produkcyjnej, pojawia się także hałas, który wydostaje się na zewnątrz. Pół biedy, jeśli owo „na zewnątrz” oznacza pola lub lasy. Gorzej, gdy fabryka emitująca mało przyjemne dźwięki stoi praktycznie w środku miasta.

Rozwiązanie problemu? Tłumiki przemysłowe

Zastosowanie tego rodzaju tłumików sprawia, że maszyny i instalacje przemysłowe emitują znacznie mniej hałasu. Tłumiki takie tłumią oprócz hałasu rozchodzącego się drogą powietrzną także różnego rodzaju drgania. Ich zaletą są szerokie możliwości zastosowania: od silników spalinowych i turbin gazowych, poprzez agregaty prądotwórcze, aż po urządzenia chłodnicze i ssące.

Ochrona akustyczna to coś, na czym nie można oszczędzać. Podejmując jednak działania w tym zakresie, warto zaprosić do współpracy specjalistów, takich jak firma LBF – producent systemów niwelujących poziom hałasu wytwarzanego przez instalacje przemysłowe. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na stronę http://www.lbf.com.pl.