2 października 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje zawiasów meblowych

O funkcjonalności mebli decydują akcesoria. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie zawiasów. To na nich utrzymują się drzwiczki, a my mamy swobodę ukrycia zawartości mebla albo odsłonięcia jej. Ponieważ meble różnią się pod względem konstrukcji, potrzebne są liczne rodzaje zawiasów, dopasowane do materiałów, konstrukcji czy rozmiarów mebla. Jakie typy zawiasów meblowych wyróżniamy?

Zawias meblowy – niezbędny dodatek

Zawias – zarówno drzwiowy, jak i okienny czy meblowy – jest rodzajem okucia, które umożliwia ruch skrzydłu. Zasada działania jest prosta. Na ogół jedna część zawiasu jest mocowana do drzwi, a druga – do ościeżnicy. Łączą się one w taki sposób, że możliwe jest poruszanie się drzwiowej części zawiasu, a wraz z nim – całego skrzydła.

Choć zasada działania jest prosta, powstało bardzo dużo typów zawiasów. Są one dostosowane do drzwi, którymi mają poruszać. O to, jakie rodzaje zawiasów są montowane w meblach, zapytaliśmy eksperta z przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją akcesoriów meblowych – firmy Stawik:

Projekty mebli stają się coraz bardziej praktyczne albo zaskakujące. Dlatego mamy wiele typów zawiasów, tak żeby dopasować je nawet do bardzo nietypowego sprzętu. Wyróżniamy zawiasy: proste, podgięte, korytkowe czy z prowadnikiem. Każdy z tych typów produkujemy w wielu rozmiarach.

Jak wybrać odpowiednie zawiasy meblowe?

Od tego, jakie zawiasy meblowe wybierzemy, będzie zależała funkcjonalność mebla, do którego mają one trafić. Trzeba mieć na uwadze, że to właśnie te niepozorne elementy odpowiadają za stabilne mocowanie drzwi. Wybierając więc zawiasy do drzwiczek meblowych, powinniśmy uwzględnić ich rozmiar oraz masę. Zbyt małe zawiasy nie utrzymają ciężkich drzwi i szybko się wypaczą lub całkowicie wypadną pod ich ciężarem, uszkadzając ościeżnicę – niekiedy nieodwracalnie.

Druga sprawa to częstotliwość otwierania drzwi meblowych. Każdy materiał zużywa się w miarę korzystania z niego. Im częściej używamy zawiasów, tym szybciej się one zużywają i luzują. Oczywiście, zawsze warto poszukiwać takich, które są zrobione z solidnych materiałów, starannie wykonane i dobrze spasowane, jednak jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo często używanych mebli. Psujące się zawiasy potrafią być bardzo uciążliwe na co dzień, a ich wymiana może okazać się trudna, szczególnie gdy mebel jest wykonany z delikatnych i kruchych materiałów, takich jak np. płyta wiórowa.

Wybierając rodzaj zawiasów meblowych, najprościej jest trzymać się zaleceń producenta sprzętu. Do każdego rodzaju drzwi przeznaczony jest określony typ zawiasów, ściśle przewidziany przez projektanta. Nie warto wymieniać zawiasów meblowych na inny typ niż fabrycznie zamontowany.