19 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje i zastosowanie rozdrabniaczy

Nowoczesny rozdrabniacz jest rodzajem rębaka, przeznaczonym do rozdrabniania nie tylko drewna, ale także wielu innych materiałów, w tym m.in.  płyt wiórowych i MDF, OSB, elementów wykonanych z tworzyw sztucznych i rozmaitych odpadów przemysłowych. Rozdrabniacz jest jednym z podstawowych elementów linii kruszenia.

Jak działa rozdrabniacz

Rozdrabniacz służy do zmniejszania objętości wielkogabarytowych odpadów, takich jak palety, płyty wiórowe, MDF, skrzynie, odpady tartaczne,  meble czy odpady komunalne – mówi specjalista z firmy Śpiewak. Materiał, który chcemy poddać rozdrobnieniu umieszcza się w leju zasypowym, skąd przesuwany jest w kierunku wałów zaopatrzonych w noże. Podstawowy podział rozdrabniaczy opiera się na ilości wałów.

Rozdrabniacze jednowałowe

Do tej grupy zaliczamy mniejsze urządzenia rozdrabniające, a wśród nich możemy wyróżnić rozdrabniacze ( w zależności od wydajności): typu lekkiego, średniego i ciężkiego. Maszyny jednowałowe przeznaczone są do pracy w zakładach stolarskich oraz tartakach, a także w przedsiębiorstwach, które zajmują się masowym przetwórstwem odpadów drewnianych i recyklingiem wyrobów z tworzyw sztucznych.

Rozdrabniacze dwuwałowe

To maszyny większe i znacznie bardziej wydajne. Moc przerobowa rozdrabniacza dwuwałowego może osiągać nawet 100 ton na godzinę. Dwuwałowy rozdrabniacz z powodzeniem poradzi sobie z dużymi kłodami drewna, meblami, podkładami kolejowymi itp. oraz z odpadami komunalnym.

Rozdrabniacze wstępne i wtórne

Rozdrabniacze dwuwałowe dzieli się dodatkowo na wstępne i wtórne. Rozdrabniacz wstępny przeznaczony jest do pracy z materiałami o dużych gabarytach oraz zawierających np. dużo zanieczyszczeń, metalowych jak np. okucia skrzyń, gwoździe i inne łączniki.

Dwuwałowy rozdrabniacz wtórny służy do wtórnego rozdrobnienia drewna poddanego już wstępnej obróbce. Znajduje zastosowanie również  rozdrabnianiu odpadów drewna oraz posortowanych komunalnych.

Jak widać, rozdrabniacze znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w tartakach i warsztatach stolarskich. Spotkamy je w firmach produkujących meble, płytę MDF lub wiórową, fabrykach pelletu i brykietu, a także w branży gospodarowania odpadami i recyklingu.