Rodzaje wloknin filtracyjnych
6 listopada 2021

Kategoria:
Inne

Rodzaje włóknin filtracyjnych

W zakładach produkcyjnych czy halach przemysłowych konieczne jest wdrożenie metod, dzięki którym dochodzi do stałego oczyszczania powietrza. Kontakt z toksynami mógłby doprowadzić nie tylko do zanieczyszczenia środowiska, ale stanowić również zagrożenie dla zdrowia bądź życia osób przebywającym w danym otoczeniu. Aby oczyszczać powietrze, stosuje się specjalistyczne metody, jak te z wykorzystaniem włókien filtracyjnych. Sprawdź szczegóły.

 

Czym są włókniny filtracyjne?

 

Budowa włóknin filtracyjnych jest prosta. Jest to kilka nałożonych na siebie warstw materiału poliestrowego, które zostały połączone metodą termiczną. Tego rodzaju włókniny stosowane są najczęściej jako filtr wstępny, ponieważ wykazują doskonałą chłonność oraz zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń, na przykład takich jak pyły, kurz czy substancje chemiczne, a nawet zapach.

Włókniny filtracyjne są powszechnie stosowane, głównie ze względu na ich doskonałą wydajność, trwałość i długą żywotność. Ich zaletą jest również niska cena i dobra dostępność na rynku, oferuje je między innymi firma WIK-ZU.

 

Gdzie stosuje się włókniny filtracyjne?

 

Okazuje się, że włókniny filtracyjne są niezastąpione przede wszystkim na dużych powierzchniach. Występują najczęściej jako maty filtracyjne w ogólnych systemach wentylacji oraz klimatyzacji nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również biurowcach czy mniejszych siedzibach firm. W zależności od rodzaju wykorzystanej włókniny filtracyjnej te materiały znajdują zastosowanie także w kabinach lakierniczych i zakładach stolarskich. Ponieważ ich zadaniem jest wstępna filtracja zanieczyszczonego powietrza, stosuje się je również w oczyszczaczach powietrza i rekuperatorach.

 

Podział włóknin filtracyjnych

 

W zależności od planowanego zastosowania wybierane są różne włókniny filtracyjne. Występują one w klasyfikacji od G2 do F5, a każdy rodzaj różni się klasą filtracji oraz przepustowością, grubością czy strukturą. Należy dobierać je, uwzględniając odpowiednio do warunków panujących w danym pomieszczeniu oraz wymogów technicznych, które dotyczą konieczności oczyszczania powietrza w obiekcie.

Przykładowo, włóknina filtracyjna G4 doskonale sprawdzi się w dużych zakładach przemysłowych, a włóknina filtracyjna F5 ma dodatkowe właściwości, w tym odporność na wysokie temperatury czy działanie wody. Najczęściej stosowane są włókniny filtracyjne G4 oraz G3.

Większość producentów oferuje włókniny filtracyjne w belach albo cięte na wymiar według indywidualnych potrzeb klienta.