30 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje wag laboratoryjnych

W laboratoriach wagi służą do odmierzania składników, ale także do przeprowadzania testów i różnego typu badań. Są to precyzyjne urządzenia, które dają niezwykle dokładne wyniki pomiarowe. Tylko w ten sposób preparaty, leki czy inne mieszaniny mogą być wykonane zgodnie ze swoją recepturą. Aby laboranci mogli określać masę składników, powstało kilka rodzajów wag laboratoryjnych. Czym się one wyróżniają?

Wagi laboratoryjne – charakterystyka

Wszyscy na co dzień spotykamy się z wagami sklepowymi, kuchennymi lub tymi, które pozwalają kontrolować masę ciała. Jednak ich wersje laboratoryjne to dużo bardziej skomplikowane i złożone urządzenia.

Wagi laboratoryjne mogą mieć wbudowaną pamięć wewnętrzną, która będzie rejestrować wyniki pomiarów. Niektóre modele potrafią przesyłać dane na urządzenia mobilne. Mogą też być wyposażone w klosze oraz komory, które eliminują ryzyko zafałszowania wyniku przez ruchy powietrza. Jednak każdą wagę laboratoryjną charakteryzuje niezwykła czułość i precyzja.

Nowoczesne wagi laboratoryjne ułatwiają pracę w laboratoriach farmaceutycznych, medycznych i takich, w których testuje się, bada czy opracowuje różnego rodzaju preparaty. Ich mechanizmy gwarantują dokładne pomiary, dzięki czemu nie ma mowy odmierzeniu złych proporcji składników – mówi specjalista z firmy WAGOTECHNIKA z Lublina.

Z jakimi rodzajami wag laboratoryjnych można się spotkać?

W laboratoriach prowadzone są badania o różnorodnej specyfice, do których realizacji są potrzebne rozmaite, specjalistyczne sprzęty. Dlatego i wagi muszą spełniać oczekiwania pracowników naukowych oraz laborantów. W związku z tym można spotkać się z:

  • wagami precyzyjnymi – charakteryzują się one szerokim zakresem udźwigów. Są doskonałe do pracy w każdym typie laboratorium, a nawet w niektórych sektorach lekkiego przemysłu,
  • wagosuszarkami – zostały one stworzone po to, aby mogły określać zarówno masę suchą, jak i analizować wilgotność,
  • wagami analitycznymi – to jedne z najdokładniejszych wag laboratoryjnych. Mają zwykle wbudowane wyświetlacze LCD,
  • mikrowagami – te wagi laboratoryjne są wykorzystywane w wielu branżach. Można je spotkać w laboratoriach kosmetycznych, farmaceutycznych, jak i petrochemicznych. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Ponadto mają one sporo funkcji wagowych, a niekiedy są wyposażone w dotykowy wyświetlacz.

Wagi używane w laboratoriach muszą być sprzętem najwyższej klasy. Tylko takie urządzenia nie pozwalają na błędy pomiarowe, które nie mogą zdarzać się podczas badań, sporządzania leków i innych preparatów.