usługi spawalnicze
7 marca 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje usług spawalniczych

W dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest możliwe trwałe zespalanie metalowych elementów za pomocą spawania laserowego, elektronowego, łukowego i innych. Wszystkie prace w tym zakresie są wykonywane przez zakłady ślusarskie i doświadczonych spawaczy. Czym dokładnie jest spawanie i jakie metody można wyróżnić? Czy zgrzewanie różni się od spawania? W jakich sytuacjach sprawdzi się dana technika? Wyjaśniamy.

Czym jest spawanie?

Spawanie to jeden z wielu sposobów pozwalających połączyć ze sobą metalowe elementy. W jego trakcie surowce są nagrzewane i stapiane razem przy pomocy spoiwa. Proces ten różni się od zgrzewania tym, że w pierwszym przypadku elementy metalu po nagrzaniu są ze sobą łączone, a nie ściskane.

Najczęstszymi rodzajami usług spawalniczych są spawanie elektryczne, laserowe, termitowe i gazowe. Analizując poszczególne kategorie, można zauważyć, że najbardziej rozwiniętą techniką jest łączenie elektryczne, a w kategorii tej zgrzewanie łukowe. Można je wykorzystać w wielu dziedzinach: ślusarstwie, tworzeniu ogromnych, wymagających precyzji konstrukcji czy też artystycznych elementów. Metoda ta pozwala uzyskać spoiny o wysokiej wytrzymałości przy poniesieniu niewielkiego kosztu. Umożliwia też łączenie ze sobą elementów stalowych, ale też tych ze stali nierdzewnej.

Inne rodzaje usług spawalniczych

Nowoczesne urządzenia umożliwiają też połączenie ze sobą elementów za pomocą spawania elektronowego. Specjaliści z firmy AMK wyjaśniają, że odbywa się ono poprzez rozgrzanie wiązki elektronowej umożliwiającej wykonanie zespojenia. Dość często jest ono wykorzystywane w sytuacjach, w których nie ma możliwości połączenia ze sobą metali za pomocą tradycyjnych metod.

Kolejnym nowoczesnym sposobem na wykonanie trwałego połączenia jest spawanie laserowe – najczęściej znajdujące zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie wąskich, ale niezwykle wytrzymałych spoin. Jest jeszcze spawanie plazmowe, które sprawdza się w przemyśle lotniczym i we wszystkich innych branżach wymagających wysokiej jakości złączeń.

Bez względu jednak na zastosowaną metodę osiągnięcie efektów wysokiej jakości uzależnione jest od doświadczenia i umiejętności spawacza. Powinien on dysponować odpowiednią wiedzą niezbędną do właściwego dobrania metod umożliwiających trwałe i bezpieczne połączenie elementów. Co więcej, precyzyjne wykonanie przez niego wszystkich czynności i staranność odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo, ale też za wykończenie całości w postaci estetycznych spoin.