uslugi-poligraficzne
27 września 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje usług poligraficznych

Poligrafia jest branżą specjalizującą się w produkcji szeroko pojętych wydruków. Warto przy tym zaznaczyć, że na ten proces składa się szereg czynności i usług związanych z projektowaniem i przygotowaniem do druku, różnymi technikami drukowania, a także obróbką introligatorską. Jakie wyróżniamy podstawowe usługi poligraficzne i na czym one polegają?

Druk

Do podstawowych i najważniejszych usług świadczonych przez firmy działające w branży poligraficznej należy wytwarzanie wydruków. Materiały te mogą być przygotowywane przy pomocy różnych technik, z czego największą popularnością w przypadku większych nakładów cieszy się druk offsetowy. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu cylindrów obciągniętych gumą, za pomocą których przenosi się obraz z formy drukarskiej na zadrukowywaną powierzchnię, np. papier. Do zalet druku offsetowego należy niski koszt uzyskania pojedynczego wydruku, jednak uruchomienie produkcji wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego technologia ta wykorzystywana jest dla wysokonakładowego druku materiałów, takich jak:

  • Książki i czasopisma – to nie tylko usługi składu i drukowania, ale także uszlachetniania druku oraz zdobienia, np. lakierowania, złocenia, czy foliowania. Usługi druku książek obejmują również przygotowanie opraw.
  • Ulotki, foldery, naklejki, wizytówki – mogą być drukowane w różnych formatach, na różnych podłożach, np. papierze o dowolnej gramaturze.
  • Plakaty – druk offsetowy pozwala tanio i szybko uzyskać dużą liczbę wydruków w dowolnym formacie.

Oprócz tego druk offsetowy wykorzystywany jest do druku teczek reklamowych, bloczków konferencyjnych, notesów i wielu innych materiałów.

Inne

Profesjonalne firmy działające w branży poligraficznej, czego przykładem jest Drukarnia Interdruk z Warszawy, oferują również inne usługi związane z szeroko pojętym wytwarzaniem wydruków. Do takich nietypowych zleceń poligraficznych należy m. in. wykonywane i zdobienie specjalnych karnetów okolicznościowych, np. ślubnych. Ponadto oferty takie mogą również obejmować tłoczenie i nadruki na płytach CD, druk naklejek, a także projektowanie i wykonywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych, takich jak smycze czy magnesy na lodówkę, które powstają przy pomocy różnych technik, w tym także drukarskich. Jak się zatem okazuje, usługi poligraficzne to niezwykle szeroki zakres czynności związanych z wytwarzaniem wszelkiego rodzaju materiałów drukowanych, w szczególności na potrzeby branży reklamy i marketingu, ale także do innych celów.