Torby foliowe
22 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje torebek foliowych

Opakowania foliowe coraz częściej wykorzystywane są przez różne branże. W każdej gałęzi przemysłu mogą być stosowane jednak różne torebki foliowe, które charakteryzują się użyciem innych surowców, zamknięciem czy nawet samym rozmiarem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje torebek foliowych dostępnych na rynku? Dowiedz się więcej.

Torebki polietylenowe – jeden produkt, wiele możliwości

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych są torebki polietylenowe. Do ich wykonania użyta została przezroczysta folia o różnej grubości – w zależności od przeznaczenia produktu. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż standardowe foliowe woreczki wykorzystywane chociażby w przemyśle spożywczym. Dlaczego są tak chętnie wybierane? Mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim:

  • zabezpieczają znajdujące się w nich produkty,
  • chronią przed zabrudzeniem,
  • ułatwiają transport.

Jak zauważa specjalista z firmy CRESPO Seweryn Chrząszcz: Torebki polietylenowe to jeden z tych produktów, który daje praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań zamykania i otwierania.  Na rynku dostępne są opakowania z zamknięciem strunowym, z klapką i taśmą samoprzylepną, fałdą denną. Wszystko zależy od tego, w jakim celu mają zostać wykorzystane i jaki materiał ma być zabezpieczony przy ich użyciu – dodaje.

Torebki polipropylenowe – wysoka trwałość

Jedną z bardzo ciekawych propozycji są także torebki foliowe – polipropylenowe, które charakteryzują się bardzo dużą trwałością. Co ciekawe, mogą być one produkowane z materiałów ekologicznych. Jest to więc doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, którym nie jest obca troska o środowisko naturalne.

Torby foliowe – LDPE, HDPE, MDPE

Chociaż wydaje się, że oznaczenia LDPE, HDPE czy MDPE to określenia dla kolejnego rodzaju torb foliowych, są to tak naprawdę wspomniane już torby polietylenowe, które wyróżniają się innymi parametrami. Przede wszystkim charakteryzują się:

  • znacznie wyższą gęstością – określoną gramami na cm3,
  • większą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne,
  • wyższą barierą wobec zmian temperatur – wytrzymałość od -60 do 100-125 °C,
  • brakiem reakcji na substancje chemiczne i gazy.

Największą wytrzymałością cieszą się torby foliowe HDPE. W porównaniu do standardowych folii polipropylenowych są zdecydowanie mniej przezroczyste. W żaden sposób nie przekłada się to jednak na inne właściwości tych produktów, a te są najważniejsze.

Należy także pamiętać, że torby foliowe to również różnego rodzaju worki na śmieci, które w każdym gospodarstwie domowym wykorzystywane są codziennie – często nawet nieświadomie. Są one dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorystyce. Najnowsze worki przeznaczone na odpadki domowe bardzo często wzbogacone są o aromat, dzięki któremu zatrzymują nieprzyjemny zapach śmieci.