24 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Rodzaje szyb stosowane w oknach

Obecnie dysponujemy wiedzą, która pozwala na tworzenie szyb o różnych parametrach. Zastosowanie konkretnych modeli w stolarce okiennej zależy od oczekiwań właściciela oraz typu i przeznaczenia konkretnego budynku. Na rynku można bowiem znaleźć szyby ze zwiększoną energooszczędnością lub takie, które chronią przed włamaniem. Jakie najpopularniejsze rodzaje szkła stosuje się w oknach?

Szyby dźwiękochłonne i absorpcyjne

W niektórych budynkach konieczne jest zastosowanie grubych szyb, które chronią przed hałasem z zewnątrz. Najczęściej kwestia ta dotyczy obiektów znajdujących się tuż przy ruchliwych drogach. Szyby dźwiękochłonne są znacznie grubsze niż modele standardowe, dlatego dają wrażenie wyciszenia. We wnętrzu pakietu szybowego stosuje się także specjalne gazy tłumiące, które wzmacniają efekt pochłaniania dźwięku.

Istnieją także szyby mające za zadanie chronić przed nadmiarem światła. Najczęściej są one barwione na kolor brązowy, niebieski, zielony lub szary. Taki zabieg ma za zadanie znacznie zmniejszać ilość promieni świetlnych wpadających do pomieszczenia, ale nie blokować go całkowicie. Na rynku znaleźć można także modele bezbarwne, dzięki którym kompletna stolarka okienna nie różni się od klasycznych wariantów.

Szyby termoizolacyjne i samooczyszczające

Szyby termoizolacyjne, jak sama nazwa mówi, mają za zadanie minimalizować utratę ciepła, jednocześnie nie zmniejszając dopływu naturalnych promieni słonecznych. Działanie takiego modelu bazuje na niezauważalnej dla oka warstwie metali szlachetnych umieszczonych w pakiecie szybowym. Takie produkty znajdziesz, między innymi, w ofercie firmy Domega dystrybuującej okna w Poznaniu.

Na szczególną uwagę zasługują również szyby samooczyszczające z powłoką hydrofoliową. Pod wpływem promieni UV dochodzi na niej do reakcji, które usuwają zabrudzenia bez powstawania smug. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku dużych, oszklonych przestrzeni.

Szyby antywłamaniowe i bezpieczne

Niezwykle popularne są także szyby antywłamaniowe, które składają się z kilku tafli szkła oraz warstw specjalnej folii. Rozbicie takich okien jest znacznie trudniejsze niż w przypadku klasycznych wariantów, dlatego mogą one zastąpić kratownice i dodatkowe zabezpieczenia.

Istnieją również szyby, które zostały wykonane w taki sposób, by nie rozpadać się na ostre, niewielkie tafle w razie stłuczenia. Najczęściej zamieniają się one w drobne kawałeczki o gładkich krawędziach. Popularną praktyką jest również oklejanie okien specjalną folią, dzięki której w przypadku uszkodzenia pozostaną one w całości i nie rozsypią się na podłogę.