30 marca 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje systemów kurtyn szklarniowych

Uprawa w szklarni umożliwia pełną kontrolę warunków klimatycznych, w jakich wzrastają rośliny. Poziom wilgotności i temperatura nie zależą już od kaprysów pogody, ale od potrzeb danej uprawy. Jak wyglądają współczesne szklarnie i czy faktycznie zbudowane są ze szkła?

Nowoczesne szklarnie

Najczęściej na stalowej konstrukcji budowli opierają się kurtyny i zasłony ze specjalnych tkanin energooszczędnych, cieniujących lub zaciemniających oraz asymilacyjnych. Takie rozwiązania umożliwiają tworzenie łatwych w obsłudze i konserwacji systemów szklarniowych.

Systemy kurtyn szklarniowych

Nowoczesne systemy kurtyn można montować nie tylko w nowopowstałych szklarniach, ale też na starszych konstrukcjach. Ich stosowanie pozwala skutecznie ograniczać straty energetyczne, łatwo sterować klimatem panującym w szklarni i dowolnie zacieniać jej wnętrze.

Rolowane systemy kurtyn szklarniowych

Systemy kurtyn rolowanych, czyli pionowych montowane są jako kurtyny boczne szklarni.

Zintegrowane kurtyny roll gable można instalować na istniejących już konstrukcjach lub w  nowych szklarniach. Dzięki nim możliwe jest zamknięcie przestrzeni szklarni bądź tunelu. Do obsługi kurtyn roll gable wykorzystuje się różne rozwiązania, najczęściej zewnętrzny napęd typu GXP.

Innym sposobem na zastąpienie  bocznej lub szczytowej ściany szklarni jest montaż rolety typu twinn roll, czyli lekkiej, a jednocześnie trwałej ściany mobilnej.

Rolowane systemy dachowe

Szklarniowe kurtyny rolowane można stosować również jako systemy dachowe. Spotyka się je najczęściej w szklarniach szerokonawowych. Są rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym w wielkopowierzchniowych ogrodniczych centrach handlowych.

Poziome (horyzontalne) systemy szklarniowe

Jak sugeruje sama nazwa, systemy te montowane są w poziomie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują systemy wielofunkcyjne, zbudowane z dwóch lub więcej warstw zasłon montowanych, w zależności od potrzeb danej szklarni – przeciwstawnie lub w tym samym kierunku.