8 września 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje świetlówek

Świetlówka, czyli inaczej lampa fluorescencyjna, to jedno z energooszczędnych źródeł światła. Pierwsze próby stworzenia świetlówki przypadają na lata 30. ubiegłego wieku. Od tamtej pory powstało wiele rodzajów tego typu oświetlenia. W tym tekście przybliżymy rodzaje świetlówek oraz ich zastosowania. Z czego możemy wybierać, decydując się na ten typ lamp?

Jak działają świetlówki?

Zasada działania świetlówki jest zupełnie inna niż w przypadku tradycyjnych żarówek wyposażonych w wolframowy drucik. Świetlówki to najczęściej rury wypełnione gazem luminescencyjnym. Aby powstało światło, konieczne jest wyładowanie jarzeniowe, które wywołuje promieniowanie ultrafioletowe, a ono z kolei wzbudza luminofor, który jest bezpośrednim źródłem światła.

Budowa świetlówek jest dość skomplikowana, gdy porównamy ją ze zwykłą żarówką – mówi specjalista z firmy Artelektro.Musi się w niej znaleźć substancja o właściwościach luminescencyjnych, a także układ stabilizacyjno-zapłonowy, który wywoła świecenie gazu. Tradycyjny układ składa się ze statecznika i zapłonnika, ale coraz częściej tworzy się świetlówki o zapłonie elektronicznym. To kolejny krok w postępie prac nad tym źródłem światła.

Dzięki swojej specyficznej budowie świetlówki mają wiele zalet. Wytwarzają niewielką ilość ciepła, co przekłada się na energooszczędność. Czas pracy jest bardzo długi – w najbardziej nowoczesnych żarówkach tego typu sięga nawet 66 000 godzin! Możliwe jest także wytwarzanie świetlówek dających światło o różnej temperaturze barwowej, co jest istotne z puntu widzenia komfortu patrzenia – łatwiej uzyskać światło zbliżone do słonecznego, które jest najkorzystniejsze dla naszych oczu.

Rodzaje świetlówek

Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów świetlówek. Z punktu widzenia przeciętnego kupującego najważniejsze kryteria podziału to: kształt, rozmiar oraz sposób mocowania.

Bardzo popularne są świetlówki liniowe. Mają one kształt długich prostych rurek i sprawdzają się doskonale do oświetlania dużych pomieszczeń. Ich regularne rozmieszczenie umożliwia niwelowanie cieni i daje dobre rozproszenie światła, które dzięki temu bardzo przypomina słoneczne.

Alternatywą dla tradycyjnych żarówek są świetlówki kompaktowe, często nazywane żarówkami energooszczędnymi. Mogą to być spiralne rurki albo kilka giętych rurek obok siebie. Są one umieszczone na gwincie, który umożliwia wkręcenie świetlówki do oprawki. W ten sposób uzyskuje się punktowe światło o konkretnym ukierunkowaniu.

Świetlówki mogą różnić się także pod względem materiału, z którego są wykonane. Jeszcze do niedawna rurki były robione wyłącznie ze szkła. Dziś możliwe jest tworzenie świetlówek z plastiku.