9 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje sprzętu do radiologii

Radiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się obrazowaniem ciała człowieka. Korzysta ona z promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięków oraz pola magnetycznego. Uzyskany podczas badania obraz zostaje następnie zinterpretowany przez radiologa. Diagnostyka za pomocą radiologii pomaga w rozpoznaniu choroby oraz ocenieniu efektywności prowadzonego leczenia. Jakiego sprzętu używa się do takich badań?

Sprzęt rentgenowski i tomograf komputerowy

Urządzenia rentgenowskie do swojego działania wykorzystują promieniowanie Roentgena. Mają one zastosowanie głównie w diagnostyce układu kostnego człowieka. Obraz, który jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim, to suma cieni różnych narządów, które nakładają się na siebie. Radiolog to specjalista, który jest w stanie ocenić wynik badania, zinterpretować w odpowiedni sposób obraz oraz przedstawić wynik badania. Innym ważnym sprzętem wykorzystywanym w radiologii jest tomograf komputerowy. W przeciwieństwie do badania za pomocą rentgena, lampa tomograficzna jest ruchoma i pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej szczegółowego obrazu ciała pacjenta.

Filmy i odczynniki

W radiologii słowem-kluczem jest użyte w powyższym akapicie słowo „zdjęcie”. Otóż zdjęcia rentgenowskie – w bardzo dużym uproszczeniu – tworzy się na podobnej zasadzie, co zdjęcia fotograficzne. Różnica polega na tym, że o ile w fotografii klisza zapisuje promienie światła lub ich brak, o tyle w zdjęciu rentgenowskim zamiast światła naświetla się promienie rentgenowskie. Część promieni jest pochłaniana przez przedmioty o gęstej strukturze, np. kościach, co potem wyraźnie widzimy na nienaświetlonych obszarach zdjęcia. Filmy i klisze do zdjęć rentgenowskich produkują zresztą te same koncerny, które produkują filmy fotograficzne, np. Fujifilm – w ofercie dystrybutora na Polskę, firmie eMtiM, znajdziemy filmy czułe na widmo światła niebieskiego, zielonego, klisze do badań mammograficznych oraz specjalne filmy do zdjęć stomatologicznych produkowane przez firmę Foma. Dostępna jest też oczywiście odpowiednia chemia do ich wywoływania i obróbki – starter, wywoływacz i utrwalacz oraz kasety.

Sprzęt mammograficzny i rezonans magnetyczny

Sprzęt mammograficzny wykorzystywany jest w z kolei diagnostyce nowotworów piersi u kobiet. Zmiany rakowe widoczne są w postaci białych plam. Tego rodzaju sprzęt jest więc nieoceniony we wczesnym diagnozowaniu raka piersi i pomaga w ratowaniu życia dotkniętych nim kobiet. Badanie mammograficzne jest obowiązkowe dla wszystkich kobiet w wieku powyżej 50 lat. Rezonans magnetyczny z kolei wykorzystuje oddziaływanie silnego pola magnetycznego. Wykorzystywany jest do badania mózgu, serca oraz mięśni.