Rodzaje rozdzielnic elektrycznych
Instalacja elektryczna każdego budynku składa się z licznych elementów, tworzących razem zamknięte obwody. Urządzeniem nadrzędnym służącym do kontrolowania ich pracy jest rozdzielnica elektryczna.
Czym jest rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnice elektryczne, nazywane potocznie tablicami rozdzielczymi, to urządzenia niezbędne w każdym budynku posiadającym sieć elektryczną niskiego napięcia. To w nich zbiegają się wszystkie obwody elektryczne, czyli zamknięte układy, zaopatrujące w prąd poszczególne pomieszczenia lub grupy pomieszczeń. Rozdzielnice elektryczne zbudowane są między innymi z elementów:
- Sterowniczych – np. styczniki i przekaźniki
- Ochronnych – bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne
- Regulacyjnych – sterowniki PLC
- Pomiarowych – liczniki energii
Zadaniem rozdzielnicy jest kontrolowanie pracy poszczególnych obwodów i między innymi wyłączenie ich w przypadku awarii, np. wzrostu napięcia. Ponadto mogą służyć do odłączenia obwodu na żądanie, w przypadku gdy konieczne jest wykonanie prac modernizacyjnych instalacji elektrycznej lub gdy zaistnieje zagrożenie porażenia prądem. Dlatego powinny być one montowane w miejscach widocznych i łatwo dostępnych (np. przy drzwiach wejściowych w przypadku domów i mieszkań), a wszystkie znajdujące się w nich wyłączniki dokładnie i wyraźnie opisane.
Rodzaje rozdzielnic
Rozdzielnice możemy podzielić na wiele rodzajów biorąc pod uwagę różne ich parametry i właściwości. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy rozdzielnice:
- Tablicowe – przeznaczone do obsługi niewielkich prądu o natężeniu do około 150 amperów, stosowanie w budynkach nieprzemysłowych, np. mieszkaniach i domach
- Skrzynkowe – obsługujące prąd o wartości do kilkuset amperów
- Szafowe – obsługujące prąd o wartości do kilku tysięcy amperów
W zależności od miejsca zainstalowania wyróżniamy rozdzielnice:
- Wnętrzowe
- Napowietrzne, wykonanie z materiałów odpornych na wpływ środowiska zewnętrznego
Ze względu na rodzaj montaż wyróżniamy:
- Rozdzielnice naścienne
- Rozdzielnice przyścienne
- Rozdzielnice wolnostojące
Ze względu na pełnioną funkcję wyróżniamy rozdzielnice:
- Główne i podrozdzielnice
- Siłowe
- Manewrowo-stycznikowe
- oświetlenia
Te i wiele innych rodzajów rozdzielnic znajdziemy w ofercie firmy Ver-Tom, specjalizującej się w budowie tych urządzeń już od 1992 roku.