23 maja 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje roślin motylkowych grubonasiennych

Do rodziny roślin bobowatych zaliczają się rośliny motylkowe grubonasienne. Mają duże znaczenie dla całej gospodarki. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, które wymagają spełnienia odpowiednich warunków, aby móc je uprawiać, uzyskując pożądane plony. Jednym z najważniejszych zadań jest odchwaszczenie gleby.

Jakie są typy roślin motylkowych grubonasiennych?

Pośród rodzajów roślin motylkowych grubonasiennych wyróżnić można łubin biały, żółty i wąskolistny, groch siewny, bobik, wykę siewną i kosmatą, soję uprawną oraz soczewicę jadalną. Największym potencjałem w plonach wyróżnia się bobik, który również zawiera najwięcej białka. Aby bliżej poznać niniejsze typy roślin, warto bliżej przyjrzeć się sposobom ich uprawy oraz ich znaczeniu.

W jaki sposób uprawiać rośliny motylkowe grubonasienne?

Rośliny motylkowe grubonasienne, tak jak wspomniano we wstępie, wymagają spełnienia odpowiednich warunków jeśli chodzi o glebę, jak i o stanowisko uprawy – mówi nasz rozmówca z firmy Agronas. Należy zapewnić należyty rodzaj gleby i jej odczyn PH oraz zadbać o zróżnicowany przedplon. Tego rodzaju rośliny najlepiej sadzić w trzecim bądź czwartym roku po oborniku, a na tym samym polu nie można ich siać przez co najmniej od 3 do 5 lat. Przed ich zasadzeniem warto uprawiać na danym stanowisku zboża. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, sprawdza się nawożenie azotem, fosforem oraz potasem.

Znaczenie roślin motylkowych grubonasiennych

Gospodarka czerpie wiele korzyści z uprawy roślin motylkowych grubonasiennych. Głównie służą one do produkcji pasz dla zwierząt, zapewniając im odpowiednią ilość białka. Sprzyjają też obiegowi azotu, asymilując go, a następnie przekazując innym roślinom. Nie można też zapomnieć o pszczelarstwie. Mianowicie rośliny motylkowe obficie wydzielają nektar, zapewniając go pszczołom miodnym oraz trzmielom.