rolety-okno
13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje rolet okiennych

Rolety to nowoczesne przesłony okienne, które dają większe możliwości niż firanki i zasłony. Rolety zapewniają odpowiednią ilość światła w domu, a także pozwalają zachować prywatność. Przy tym są estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Obecnie możemy wybierać spośród wielu typów rolet: zwykłych, dzień-noc, plis czy rzymskich. Czym się różnią i które są najlepsze?

Rolety mogą zastąpić tradycyjne przesłony okienne. Z uwagi na łatwość obsługi i fakt, że rolety zajmują niewiele miejsca, a także dzięki temu, że dają większą kontrolę nad ilością światła we wnętrzu, stale zdobywają nowych zwolenników. W tym tekście przybliżymy:

  • rolety klasyczne,
  • rolety dzień-noc,
  • plisy,
  • rolety rzymskie.

Rolety na wymiar oferuje np. firma SCMB ze Szczecina.

Zwykłe rolety

Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są zwykłe rolety, które mocuje się nad szybą. Są one zwijane i opuszczane przy użyciu łańcuszka lub sznureczka. To proste i niedrogie rozwiązanie. Co ważne, niektóre modele nie wymagają inwazyjnego montażu, więc można je w każdej chwili zdjąć.

Elementem przesłaniającym okno jest tkanina. Stosuje się tu materiały odmienne pod względem: koloru, wzoru, właściwości, trwałości i gramatury. W zależności od barwy i gramatury poszczególne tkaniny rolety w różnym stopniu przepuszczają światło. Odmienne są także: odporność na wilgoć, podatność na zabrudzenia i łatwość czyszczenia.

Rolety dzień-noc

Popularnym rodzajem rolet są rolety typu dzień-noc. W odróżnieniu od klasycznych rolet nie zwijają się one nad szybą, lecz cały czas pozostają rozwinięte, a ilość światła można kontrolować dzięki naprzemiennie położonym poziomym pasom tkaniny: przezroczystym i kryjącym. Roleta dzień-noc składa się z dwóch warstw, więc pasy mogą całkowicie przesłonić okno albo odsłonić je, aby wpuścić światło do wnętrza. Ten typ rolet zasłania okno przez cały czas, więc nie trzeba rezygnować z prywatności, gdy chcemy mieć w domu więcej światła.

Roleta typu plisa

Rolety-plisy to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie. Tkanina zwijana lub rozwijana niczym harmonijka może przesłaniać dowolny fragment okna, ponieważ porusza się po prowadnicy. Możemy więc zasłonić dolną część szyby – co często jest pożądane np. w mieszkaniach na parterze. Plisowana tkanina doskonale się komponuje z eleganckimi wnętrzami i tworzy przytulny nastrój.

Rolety rzymskie

Formą pośrednią między zasłonami a roletami są rolety rzymskie. Montuje się je nie w świetle okna, lecz przy ścianie. Są to tkaniny, które można składać i rozkładać w pionie, aby odsłonić lub zasłonić okno. Używa się do tego sznurka, podobnie jak przy zwykłych roletach. Zwinięta roleta rzymska układa się w eleganckie falbany. Tkaniny są najczęściej lekkie i półprzepuszczalne, sprawiają wrażenie naturalnych. Rolety rzymskie można prać w pralce tak jak zwykłe zasłony.