Rodzaje przewozów autokarowych
25 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje przewozów autokarowych

W wielu przypadkach wynajęcie autokaru jest dużo lepszą opcją niż inne formy podróży. Niektóre firmy oferują wynajem zarówno na przewozy krajowe, jak również na przewozy zagraniczne. W podróżach dalekobieżnych niezbędna jest odpowiednia wygoda, bezpieczeństwo oraz doświadczeni kierowcy. Przewozy ułatwiają zorganizowanie wycieczek czy wyjazdów pracowniczych.

Przewozy krajowe

Wynajęcie autokarów do przewozów krajowych jest dużo lepszą opcją niż pilnowanie wycieczki szkolnej w pociągu lub szukanie poszczególnych osób na jednym z miejskich dworców. Dzięki temu organizatorzy nie musza znać dokładnej drogi do wybranego kina, teatru czy basenu w danej miejscowości. Przewozy autokarowe na terenie kraju są bardzo popularne szczególnie ze względu na wycieczki szkolne czy grupy zorganizowane. Jest to również główny środek transportu podczas pielgrzymek maturalnych. Autokar można także wynająć na wycieczkę pracowniczą lub jako transport gości weselnych. W takim przypadku jest możliwość dowiezienia i odwiezienia rodziny mieszkającej daleko od miejscowości, w której para młoda bierze ślub i organizuje wesele.

Przewozy zagraniczne

Przewozy międzynarodowe to popularna forma wycieczek. Autokar może jechać do konkretnego punku i z powrotem, albo zahaczać o wiele miejscowości jako wycieczka objazdowa. Autokar to również tańsza alternatywa dla podróży samolotem. Znacznie łatwiej zorganizować wycieczkę autokarową dla danej grupy niż zakupić odpowiednią pulę biletów i przy tym nie przepłacać. W przewozach zagranicznych ważne jest, by trasa była dla pasażerów odpowiednio komfortowa. Składa się na to przede wszystkim odpowiednio dużo miejsca do siedzenia, regulowane oparcia, ustawienia podłokietników, a także podpórki na stopy. Pojazdy powinny posiadać ważne przeglądy techniczne i przy tym muszą być regularnie serwisowane.

Opracowanie trasy w szczegółach

Ze względu na swoje gabaryty, autokary często rozpoczynają trasy z dworców. Niektóre firmy są jednak w stanie podstawić pojazd w dane miejsce, takie jak plac szkolny czy firmowy parking i dowieźć pasażerów jak najbliżej określonego celu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o transport bagaży, który często zmusza do wynajęcia kolejnego transportu. Wybór autokaru jak również i cena za usługę uzależnione będą od długości trasy i liczby osób.

Ekspert z firmy Bo-Do-Ag w Warszawie dodaje: Niektóre autokary posiadają specjalne miejsce w autokarze dla pilota wycieczki, który za pomocą mikrofonu i systemu nagłaśniającego może porozumiewać się z grupą.