podnośniki koszowe
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje prac wysokościowych

Praca na wysokości należy do prac szczególnie niebezpiecznych, zagrażających życiu i zdrowiu pracowników oraz osób przebywających na danym obszarze. Podczas wykonywania prac wysokościowych należy zachować wyjątkowe środki ostrożności i korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który jednocześnie zapewni bezpieczeństwo. Wykonywaniem prac na wysokościach zajmują się głównie wyspecjalizowane firmy, których pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Czym są prace wysokościowe?

Prace wysokościowe bardzo często kojarzone są przez większość osób z pracami alpinistycznymi, w których przeszkoleni pracownicy zwisają na linach i wykonują, np. czyszczenie okien, elewacji czy prace rozbiórkowe. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie, gdyż prace na wysokości to również prace na rusztowaniach, podwyższeniach, koszach transportowych, podnośnikach koszowych czy nawet na drabinie.

Pracą na wysokości w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości, co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do pracy na wysokości nie zaliczamy pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości, co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami, ścianami z oknami oszklonymi, lub wyposażona jest w inne stałe konstrukcje czy urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości.

Niezwykłą korzyścią, jaka płynie z wynajmu dźwigów budowlanych czy podnośników, jest optymalizacja kosztów, gdyż skorzystanie z usług firmy oferującej profesjonalny sprzęt jest dużo tańsze niż utrzymanie własnych maszyn. Co więcej, wynajmując specjalistyczny sprzęt, nie będziemy musieli martwić się o serwisowanie czy naprawy – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy Paweł Szmurło, która oferuje usługi dźwigowe i wynajem podnośników koszowych firmom oraz osobom prywatnym wykonującym prace wysokościowe.

Co możemy zaliczyć do prac wysokościowych?

Do prac na wysokościach możemy zaliczyć malowanie elewacji, czyszczenie budynków -przeprowadzane najczęściej metodą ciśnieniowo-hydrodynamiczną, mycie okien lub szklanych elewacji wieżowców przy użyciu pasów, lub lin alpinistycznych i specjalnych myjek, również tych na długim teleskopie. Oprócz tego, do prac wysokościowych zalicza się montaż i demontaż reklam wielkoformatowych, banerów, kasetonów, naprawę oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej czy prace przy linii wysokiego napięcia. Do takiego rodzaju prac konieczne jest użycie specjalnego podnośnika koszowego, którego maksymalna wysokość robocza może sięgać od 20 do około 43 metrów. Taki specjalistyczny sprzęt potrzebny jest także do montażu i demontażu kominów, stalowych konstrukcji, odśnieżania dachów, a nawet do usuwania gniazd szerszeni, pszczół czy os.

Firmy oferujące wynajem specjalistycznego sprzętu dźwigowego i podnośników, najczęściej kierują swoją ofertę do firm i osób prywatnych, które potrzebują wykonać prace wysokościowe w pomorskim. Sprzęt oferowany przez profesjonalną firmę powinien być w pełni sprawny i zapewniać gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. Pamiętajmy, że prace wysokościowe powinny być wykonywane w taki sposób, który nie zmusza pracowników do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys danego urządzenia, na którym będzie stał pracownik. Podczas takiej pracy ważne są skuteczne środki ochrony przed upadkiem z wysokości.