prace wysokościowe
12 marca 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje prac wysokościowych

Zapewne zdarza się, że przejeżdżasz obok wysokich budynków, wieżowców, ogromnych reklam i stalowych konstrukcji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób są one montowane, czyszczone lub remontowane? Otóż jest to możliwe dzięki pracom wysokościowym, które należą do szczególnie niebezpiecznych. Fachowcy, którzy je wykonują, działają na rusztowaniach, drabinach, stropach i wielu innych elementach. Jakie więc są rodzaje prac tego typu?

Prace wysokościowe – jak można je podzielić?

Prace na wysokości są nadzwyczaj wymagające. Zaliczają się do nich przede wszystkim czynności wykonywane na rusztowaniach, stropach, drabinach i innych specjalistycznych konstrukcjach budowlanych. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) do prac wysokościowych zalicza się wszelkie działania przeprowadzane na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem terenu lub podłogi. Czym dokładnie się zajmują fachowcy? Oto lista najważniejszych usług zaliczanych do tej kategorii.

  • Mycie okien wieżowców i budynków – takie czynności są wykonywane na znacznych wysokościach. Niezbędne jest więc zachowanie stosownych środków zabezpieczających, w tym pasów lub lin alpinistycznych. Ekipy, które się tym zajmują, korzystają ze specjalnych myjek, w tym tych na długim teleskopie.
  • Czyszczenie i malowanie elewacji budynków – takie rodzaje prac na wysokościach są przeprowadzane z użyciem profesjonalnego sprzętu i technik, w tym metody ciśnieniowo-hydrodynamicznej. Fachowcy muszą zadbać o każdy zakamarek elewacji. Tak samo wymagające jest jej malowanie.
  • Odśnieżanie dachów – obowiązek odśnieżania jest regulowany przez polskie prawo. Dlatego ekipy pracujące na wysokościach bardzo rzetelnie wykonują takie czynności z użyciem sprzętu alpinistycznego i z zachowaniem zasad BHP.
  • Montaż i demontaż reklam wieloformatowych – fachowcy z powodzeniem podejmą się wykonania liter oświetleniowych, umieszczenia banerów i kasetonów. W pracach tego typu są stosowane specjalne podnośniki.

W zakres prac wysokościowych wchodzą również montaż i demontaż stalowych konstrukcji i kominów, a w niektórych przypadkach nawet usuwanie gniazd szerszeni, os i pszczół.

Kto się zajmuje pracami na wysokościach?

Prace na wysokości mogą być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanych pracowników, którzy przeszli stosowne szkolenie, instruktaż stanowiskowy i badania wysokościowe. Na rynku więc spotkasz firmy, które profesjonalnie się zajmują czynnościami tego typu, tak jak przedsiębiorstwo MARCIN LIS CLIMBING SERVICE, którego specjalnością są szeroko rozumiane prace alpinistyczne.  

Warto stawiać na wsparcie renomowanych i rzetelnych fachowców, którzy nie tylko mają specjalistyczny sprzęt, ale też umiejętności i doświadczenie. Dzięki ich wsparciu prace przebiegną szybko i bezproblemowo.