3 września 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje prac wysokościowych

Współczesna architektura charakteryzuje się tym, że stawia na wysokość. Z jednej strony takie rozwiązanie jest korzystne ekonomicznie, ponieważ na stosunkowo niewielkim obszarze można zbudować wielkopowierzchniowe obiekty. Z drugiej strony konstrukcja i późniejsza konserwacja takiego obiektu jest utrudniona. Tam, gdzie nie sięgają zwykłe drabiny, należy zastosować specjalne urządzenia dźwignicowe. W jakich pracach się one przydają?

Prace budowlane, remontowe, instalatorskie

Z użyciem podnośników koszowych można łatwo i bezpiecznie dostać się do wysoko położonych partii obiektów budowlanych, bez konieczności stawiania rusztowań. Pozwala to wykonać szereg prac budowlanych, instalatorskich i remontowych, takich jak montaż instalacji elektrycznej, montaż okien, wykańczanie wysoko położonych stropów. Zaletą i przewagą tego rozwiązania nad rusztowaniami jest jego wydajność i oszczędność czasu – podnośnikiem możemy manewrować, by w każdej chwili zmienić obszar działania, podczas gdy postawienie rusztowania jest bardzo czasochłonne. Udźwig podnośników jest na tyle duży, że może on wynieść na daną wysokość nie tylko pracowników, ale również niezbędne narzędzia i materiały.

Mycie szyb i elewacji

W przypadku bardzo wysokich budynków najczęściej do mycia elewacji zatrudnia się ekipy wyszkolonych alpinistów, którzy opuszczając się wzdłuż ściany budynku stopniowo czyszczą go. Dla niższych obiekt skuteczniejszym i dogodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podnośnika.

Prace konserwacyjne

Każdy budynek z czasem niszczeje. W celu zachowania jego trwałości oraz estetyki przeprowadza się skomplikowane i wymagające dużego doświadczenia prace konserwatorskiego.

Trudno dostępne miejsca, takie jak sklepienia i wysokie partie elewacji, okna etc. mogą być osiągnięte przez ekipę konserwującą przy użyciu podnośnika – mówi przedstawiciel firmy Majmax.

Przycinanie drzew

Drzewa pełnią niezwykle istotną rolę w ekosystemie – pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, wytwarzają tlen, blokują nadmiar promieniowania słonecznego, a przy tym znacząco wpływają na estetykę otoczenia. Dlatego są tak ważne szczególnie w miastach. Niestety, zdarza się, że drzewo choruje, jego części obumierają lub rozrastają się w niekontrolowany sposób. Wszystko to sprawia, że drzewa zaczynają stanowić zagrożenie dla ludzi, budynków i samochodów. Rozwiązaniem w takich sytuacjach najczęściej jest przycięcie niechcianych, zagrożonych złamaniem gałęzi. Najbezpieczniejszą metodą jest wykonanie takich prac przy użyciu podnośnika.

Montaż reklam

W miastach oraz na ich obrzeżach bardzo powszechnym elementem krajobrazu są wielkopowierzchniowe reklamy – billboardy. Dobrej jakości podnośnik znacząco ułatwia ich montaż na specjalnych tablicach.