12 września 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje powłok galwanicznych

Galwanizacja znajduje liczne zastosowania w produkcji wyrobów metalowych. Pozwala poprawić jakość metali lub nadać im nowe właściwości, a dzięki temu lepiej je wykorzystać. W zależności od powłoki galwanicznej uzyskamy różne rezultaty. Jakie rodzaje powłok wyróżniamy? Jakie metale są wykorzystywane przy procesie galwanizacji i co pozwalają uzyskać poszczególne powłoki?

Na czym polega galwanizacja?

„Galwanizacja” to potoczna nazwa procesu galwanostegii. Jest to elektrolityczna metoda tworzenia powłok na materiałach. Na ogół pod tym określeniem kryje się wytwarzanie cienkich powłok metalicznych na innych metalach. Do najczęściej przeprowadzanych rodzajów galwanizacji można zaliczyć m.in.: niklowanie, cynkowanie, chromowanie.

W galwanizacji wykorzystuje się zjawisko elektrolizy. Obiekt pokrywany powłoką zanurzamy w kąpieli galwanicznej, w której znajdują się także elektrody. Przepływ prądu między nimi sprawia, że na obrabianym elemencie tworzy się cienka, równomierna i szczelna warstwa innego metalu – mówi ekspert z firmy Remor

Przykładem galwanizacji może być pokrywanie elementów karoserii samochodowej warstwą cynku, który zabezpiecza przed korozją, albo niklowanie biżuterii w celu nadania jej pożądanej srebrzystobiałej barwy i specyficznego połysku.

Podział powłok galwanicznych

Galwanizacja może mieć różne cele. Pod tym względem wyróżnia się rozmaite typy powłok:

  • ochronne,
  • ochronno-dekoracyjne,
  • dekoracyjne,

Ochronne powłoki galwaniczne mają jedno zadanie – zabezpieczać właściwy element, zwłaszcza przed korozją. Dzięki temu można wykorzystywać tańszy korodujący metal do produkcji części, a droższy materiał odporny na rdzę jest używany w niewielkiej ilości. W ten sposób uzyskuje się lepsze właściwości gotowego wyrobu bez podnoszenia jego ceny oraz komplikowania procesu produkcji.

Dekoracyjne powłoki galwaniczne zapewniają lepszy wygląd danego elementu. Tutaj popularne są np. chromowanie, które zapewnia lustrzany połysk, oraz wspomniane już niklowanie biżuterii.

Ozdoby mogą być pokrywane także warstwą złota lub srebra. Daje ona nie tylko pożądany szlachetny wygląd, ale też zabezpiecza przed korodowaniem. Mówimy wówczas o galwanicznych powłokach ochronno-dekoracyjnych.

Techniczne, inaczej funkcjonalne powłoki galwaniczne mają za zadanie zmianę parametrów fizycznych danej powierzchni po to, aby sprawdzały się one lepiej w procesach technologicznych. Przykładem może być pokrywanie miedzią w celu podniesienia przewodnictwa prądu albo po to, aby przeprowadzić galwanizację wielowarstwową, w której metal ten służy jako podkład.