pompya hydrauliczna
14 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne w przypadku układów hydraulicznych, ale również różnego rodzaju maszyn są niezbędnikami. Zasilane specjalnym olejem, umożliwiają przekształcenie energii mechanicznej w ciecz, dostarczając ją do silnika hydraulicznego. Jest to możliwe, dzięki pompowaniu cieczy do momentu, w którym uzyska odpowiednie ciśnienie. To dlatego pompy hydrauliczne mają tak szerokie zastosowanie w dziedzinach, takich jak budownictwo, rolnictwo, czy też przemysł. Przeczytaj o ich najważniejszych rodzajach.

Zębate pompy hydrauliczne

Zdecydowanie największą zaletą pomp hydraulicznych zębatych jest ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także niezawodność. Jest to osiągalne dzięki wysokiej jakości tworzyw, z jakich są wykonane, dlatego są odporne na wszelką eksploatację i trudne warunki. W pompach zębatych znajdują się zębatki zewnętrzne lub wewnętrzne, które  Powoduje to wytworzenie określonego ciśnienia cieczy, która wprawia w ruch wał obrotowy w silniku hydraulicznym. Co więcej, woda w pompie hydraulicznej zębatej może być tłoczona
w różnych kierunkach. Jak tłumaczy pracownik firmy Megahydral P.H.U.: ,,Wybierając pompę hydrauliczną należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj cieczy ma być tłoczony oraz gdzie dana pompa zostanie wykorzystana. Dzięki różnym rodzajom pomp jest możliwość zastosowania ich w różnych miejscach”.

Pompy hydrauliczne tłoczkowe

Pompy hydrauliczne tłoczkowe charakteryzują się bardzo długim czasem funkcjonowania, co oznacza, że jest to zakup na lata. Inną zaletą jest to, że podczas pracy nie hałasują. Jest to jednak osiągalne wówczas, gdy kontrolowana jest czystość oleju napędowego tych pomp. 
W pompach hydraulicznych tłoczkowych ilość oleju może być uzależniona od dwóch czynników: liczby obrotów oraz zapotrzebowania układu hydraulicznego- uwarunkowane jest to rodzajem pompy tłoczkowej. Pompy hydrauliczne tłoczkowe bardzo dobrze znoszą też zanieczyszczenia, które nie wpływa na jakość funkcjonowania. Mają doskonałe łożyskowanie, a także dodatkowe elementy uszczelniające, które przenoszą się na ich dużą trwałość.

Pompy hydrauliczne łopatkowe

Pompy łopatkowe sprawdzają się doskonale w tłoczeniu gęstych i lepkich cieczy, takich jak smary. Posiadają łopatki, które pod wpływem wytworzonej energii rozszerzają się w stronę korpusu. W wyniku tego ciecz przedostaje się do szczeliny znajdującej się między łopatkami. Główną zaletą pomp łopatkowych jest ich wysoka szczelność, ale również duża sprawność robocza, dlatego nie wymagają one montażu silników o dużej mocy. Tak jak pompy tłoczkowe również są odporne na zanieczyszczenia i nie generują nadmiernego hałasu podczas pracy.