podnosnik-teleskopiwy
1 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje podnośników – przegląd dostępnych modeli

Podnośnik lub zwyżka to potoczne określenia na podest ruchomy, czyli profesjonalne urządzenie dźwigowe, które wykorzystuje się do podnoszenia osób i materiałów podczas rozmaitych prac montażowych oraz budowlanych na wysokościach. Podnośnik zbudowany jest z najczęściej z platformy podnoszonej na dźwigniku. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom podnośników.

Klasyfikacja podestów ruchomych

Istnieje kilka kryteriów podziału podestów ruchomych. Pierwszym z nich jest możliwość lub brak możliwości przemieszczania podnośnika – stąd podział na podesty samobieżne i stacjonarne. Drugie kryterium, dotyczące wyłącznie podnośników samobieżnych, dotyczy rodzaju wykorzystywanego napędu; i tak wyróżniamy podnośniki spalinowe i elektryczne.

Ze względu na konstrukcję i wynikające z niej możliwości zastosowania, podnośniki dzieli się na nożycowe, przegubowe, teleskopowe oraz masztowe.

Rodzaje podnośników i przykładowe modele

W podnośniku nożycowym platforma umieszczona jest na krzyżujących się ramionach (nożycach). Unoszenie i opuszczanie platformy realizowane jest poprzez rozkładanie i składanie nożyc, co umożliwiają zamontowane w nich siłowniki. Podesty ruchome nożycowe napędzane elektrycznie, takie jak np. Genie 1532, JLG RG6, Haulotte Compact 10 czy Holland Lift Q135, doskonale sprawdzą się podczas pracy wewnątrz budynków, a więc w halach i magazynach, warsztatach itd.

Przy pracach na zewnątrz, np. podczas robót budowlanych, instalatorskich czy konserwacyjnych, zazwyczaj wykorzystywane są podnośniki nożycowe z napędem spalinowym, takie jak SkyJack SJ9250 o wysokości roboczej 17,20m czy Haulotte H12SX, o udźwigu dochodzącym 700kg.

Do prac wymagających większej precyzji manewrowania koszem, firma PulsLift proponuje podnośniki przegubowe, których można używać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkami (przy zachowaniu odpowiednich warunków podłoża).

Duży zakres manewrowy takich podnośników zawdzięczamy konstrukcji opartej na systemie przegubów, zintegrowanym z wysięgiem bocznym. Przykładami wysokiej jakości przegubowych podnośników ruchomych mogą być maszyny UpRight AB38N albo Genie Z40-23N.

Podczas pracy w trudnym terenie, na nierównym podłożu, najlepiej sprawdzają wyjątkowo stabilne podnośniki teleskopowe z napędem na cztery koła, takie jak JLG 450AJ i Haulotte HA16PX. Wymienione podesty wyróżniają się nie tylko doskonałą sprawnością w terenie, ale także bardzo dużym wysięgiem, co umożliwia wykonywanie zadań w niedostępnych miejscach.

Operator podnośnika teleskopowego pracuje z poziomu górnego pulpitu i ma bardzo szerokie możliwości sterowania platformą w pionie i w poziomie. Konstrukcja ramienia pozwala na obracanie podestem w zakresie pełnych 360o.

Podesty masztowe zazwyczaj przyjmują kompaktowe wymiary, co ułatwia stosowanie ich w zamkniętych pomieszczeniach. Niewielka waga maszyn pozwala na wykorzystywanie również na stropach, a wysoka manewrowość umożliwia dotarcie w najtrudniej dostępne zakamarki. Na szczególną uwagę zasługują podesty masztowe firmy JLG, a konkretnie modele TOUCAN 800 A i większy TOUCAN 12 E.