16 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje podnośników

Rozwój technologiczny oraz rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju rozwiązania ułatwiające pracę, przyczyniły się do powstania nowoczesnych podnośników. Dzięki nim wszelkie czynności wykonywane przez człowieka są zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń tego typu. Czym się wyróżniają i które z nich są obecnie najczęściej wykorzystywane?

Klasyfikacja podnośników dostępnych na rynku

Rodzaje podnośników można podzielić na trzy główne kategorie. Ze względu na parametry techniczne, czy inne zmienne – można przydzielić do nich konkretne ich modele. Maszyny dzielą się ze względu na:

  • sposób podnoszenia – do tej grupy zaliczyć można podnośniki nożycowe, teleskopowe czy przegubowe,
  • sposób przemieszania się – zalicza się do nich podnośniki samojezdne, holowane oraz na te montowane na samochodach,
  • ze względu na rodzaj napędu – wyróżnia się podnośniki napędzane elektrycznie oraz o napędzie spalinowym.

Nowoczesne podnośniki nożycowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów podnośników są modele nożycowe, które wykorzystuje się do różnorodnych prac. Ich główną zaletą jest duża przestrzeń robocza przemieszczająca się prostopadle ku górze. Mechanizm podnoszenia oparty jest na krzyżujących się ze sobą ramionach. Te odpowiedzialne są za unoszenie kosza w górę przez prostowanie się. Bardzo dużą zaletą tego sposobu jest zapewnienie wysokiej stabilności kosza – jest on podparty z każdej strony. W zależności od wybranego modelu sprzęt może charakteryzować się zakresem unoszenia od 8 do 12 metrów. Niestety modele nożycowe nie są pozbawione wad. Należy do nich znikoma możliwość poruszania się na boki.

Podnośniki do zadań specjalnych

Podnośniki przegubowe to jedne z często wybieranych urządzeń, głównie ze względu na fakt, że umożliwiają dostanie się do trudno dostępnych miejsc. Dzięki ich specjalnej budowie możliwe jest ustawienie sprzętu w pewnej odległości – np. od drzewa – i za pomocą ramienia zakończonego koszem, dostanie się do jego czubka. Przegubowego ramię zapewnia dużą manewrowość oraz zasięg pracy.

Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest dostarczenie podnośnika do sporo oddalonego miejsca. W takim przypadku niezastąpionym okazuje się ten model, który montowany jest bezpośrednio na samochodzie. Podnośniki tego typu charakteryzują się dużą wysokością roboczą, dużym udźwigiem oraz koszem pozwalającym na zapewnienie dostatecznego pola pracy – elementy te uzależnione są jednak przede wszystkim od rodzaju pojazdu i wielkości podnośnika, jaki został na nim umieszczony – wyjaśnia specjalista z firmy Czok Rent&Service – Wynajem podnośników.

Nieocenione zastosowanie podnośników

Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie prace na wysokościach bez wykorzystania odpowiedniego podnośnika. Urządzenia sprawdzają się w wielu sytuacjach. Z powodzeniem wykorzystuje się je na placach budowy lub podczas usuwania usterek na wysokościach – np. zerwanych kabli telefonicznych. Nowoczesne podnośniki nożycowe coraz częściej są również wykorzystywane w przestrzeniach magazynowych, gdzie umożliwiają wjazd pracownika na sporą wysokość.