8 maja 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje opakowań drewnianych

Opakowania drewniane cechują się dużą stabilnością oraz sztywnością. Z tego względu często wykorzystywane są w transporcie i magazynowaniu ładunków o dużej masie oraz wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, ze względu na materiał, z którego są wykonane dobrze chronią przed warunkami zewnętrznymi. Jakie rodzaje opakowań drewnianych możemy wyróżnić?

Przydatne w sklepach, magazynach i zakładach przemysłowych, doskonałe do transportu także drogą morską. Wykonane z litego drewna, płyt wiórowych lub płyt OSB.  Dostępne w wielu różnych rodzajach, dopasowanych do charakterystyki produktu oraz sposobu przewozu. Opakowania z drewna znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, od składowania i transportu, aż po zabezpieczanie towarów.

Właściwości opakowań drewnianych

Opakowania drewniane mogą być wykonane z litego drewna lub materiałów drewnopochodnych, na przykład płyt wiórowych lub OSB. Bez względu na rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału charakteryzują się podobnymi właściwościami. Przede wszystkim są bardzo sztywne, dzięki czemu nie ulegają odkształceniom, nawet pod naciskiem znajdujących się wewnątrz produktów lub innych opakowań. Poza tym są stabilne, dzięki czemu nie ma możliwości ich przewrócenia, a tym samym uszkodzenia ładunku.

Drewno i materiały drewnopochodne chronią również przed warunkami zewnętrznymi, gwarantując właściwą izolację termiczną – mówi specjalista z firmy MAGlogis, produkującej opakowania dla przemysłu – Zapewniają także ochronę przed ładunkami elektrostatycznymi. Drewno jest również materiałem ekologicznym – opakowania drewniane można wykorzystywać wielokrotnie, a w razie potrzeb bez problemu poddać recyklingowi.

Ze względu na różne rodzaje towarów składowanych w opakowaniach drewnianych ściany mogą mieć konstrukcję litą lub ażurową. W ten sposób możliwe jest wykonanie opakowań, które nie będą szczelnie zamknięte. W zależności od potrzeb można również wykonać skrzynie szczelnie zamknięte, wyłożone wewnątrz folią chroniącą przed wodą – stosowane na przykład w transporcie morskim.

Palety, nadstawki paletowe oraz pokrywy do nadstawek

Jednym z popularniejszych rodzajów opakowań drewnianych są palety, które mogą być dodatkowo wyposażone w nadstawki paletowe. Palety drewniane łatwo transportować, umożliwiają również porządkowanie przestrzeni i zapewniają towarom niezbędną ochronę. Wykorzystywane są głównie w zakładach produkcyjnych, sklepach i magazynach. Są wytrzymałe, a do tego występują w różnych rodzajach i wielkościach – w standardowym wymiarze według modelu EURO lub dostosowanym do zapotrzebowania. Mogą być ażurowe lub lite, a także wyposażone w dodatkową nadstawkę zintegrowaną z paletą.

Nadstawki paletowe mogą mieć różną wysokość oraz wytrzymałość boków, a także posiadać dodatkowe wzmocnienia metalowe lub drewniane. Dla większego bezpieczeństwa mogą posiadać również pokrywę. Wybór odpowiednio wytrzymałych materiałów umożliwi piętrowe składowanie ładunków. W ten sposób możliwe jest maksymalne uporządkowanie przestrzeni, z jednoczesnym zabezpieczeniem towarów oraz możliwością bezproblemowego transportu.

Drewniane skrzynie i przekładki

Drugim rodzajem opakowań drewnianych, stosowanym głównie do transportu są skrzynie drewniane. Występują w formie zarówno pełnej, jak i ażurowej. Ich wymiary są dopasowane do rozmiaru oraz ciężaru ładunku. Aby w pełni chronić znajdujący się wewnątrz towar stosuje się również przekładki drewniane, które służą zabezpieczeniu ładunku przed przemieszczaniem się wewnątrz skrzyni. Przekładki mogą być również stosowane w opakowaniach zbiorczych, celem oddzielenia od siebie towarów, które nie mogą się ze sobą mieszać. Tym samym chronią również przed uszkodzeniami.