ogrodzenie-budowa
30 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Każdy plac budowy powinien być odpowiednio wytyczony i zabezpieczony. Obecność profesjonalnych ogrodzeń budowlanych jest regulowana przepisami prawa budowlanego. Dzięki właściwie dobranym ogrodzeniom chronimy zgromadzone na placu materiały, sprzęty i narzędzia pracy. Jednocześnie znacząco ograniczamy możliwość wejścia osobom postronnym – potencjalnym złodziejom, jak i przypadkowym przechodniom, których nieuprawnione wkroczenie na plac mogłoby narazić na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Istnieje kilka rodzajów ogrodzeń budowlanych, za pomocą których możemy zabezpieczyć plac budowy. Ogrodzenia te są dostępne do nabycia na zasadach kupna oraz wynajmu. Wynajem ogrodzeń budowlanych wydaje się szczególnie kuszący z uwagi na tymczasowy charakter konstrukcji ogrodzeniowych, które po zakończeniu robót budowlanych często przestają być przydatne. Kwestia kupna/wynajmu to jednak tylko jedna z zagwozdek. Drugą – być może jeszcze istotniejszą – jest typ ogrodzenia, w który chcemy się zaopatrzyć. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy kilka zasługujących na osobną wzmiankę. Należą do nich:

Ogrodzenia w formie siatki plecionej

Siatka pleciona to jedno z tańszych rozwiązań. Takie ogrodzenie o nieskomplikowanej budowie można zamontować na zwykłych drewnianych bądź stalowych słupkach. Oczywiście ma ono swoje ograniczenia – choć wytycza plac budowy, nie stanowi zbyt trudnej przeszkody do sforsowania. Z tego względu montaż plecionki zaleca się głównie na terenach niewymagających szczególnego zabezpieczenia przed złodziejami – na przykład wtedy, gdy budowa odbywa się w sąsiedztwie innych zabudowań, pod bacznym okiem sąsiadów. Niezależnie od wszystkiego przy wyborze siatki na plac budowy nie należy godzić się na najtańszy model. Zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią ochronę ogrodzenia przed czynnikami atmosferycznymi. Sporym zaufaniem klientów cieszą się siatki plecione ocynkowane, które chronią konstrukcję ogrodzeniową przed korozją oraz szybką degradacją.

Ogrodzenia panelowe – ażurowe i pełne

W przypadku gdy chcemy zabezpieczyć nasz plac budowy w nieco bardziej dokładny sposób, możemy zdecydować się na przykład na wynajęcie tymczasowych systemów panelowych.

Ogrodzenia o konstrukcji panelowej wyglądają znacznie solidniej niż siatki. Mocowane na betonowych stopach i spajane klamrami, skutecznie zniechęcają potencjalnych złodziei do wkroczenia na teren budowy. Wśród nich wyróżniamy ogrodzenia ażurowe – czyli ocynkowane przęsła z rur, wypełnione wewnątrz siatką o zróżnicowanym rozmiarze oczka – oraz ogrodzenia pełne z blachy trapezowej, które nie posiadają prześwitów, przez co chronią obszar placu budowy przed wzrokiem osób z zewnątrz. Dodatkowym atutem ogrodzeń panelowych jest możliwość ich łączenia z bramami oraz furtkami – objaśnia specjalista firmy Mobil Serwis, wynajmującej elementy wyposażenia wykorzystywane na placach budowy.

Wybór konkretnego typu ogrodzenia wynika głównie z bieżących potrzeb i oczekiwań. Najlepiej wynajmować ogrodzenia solidne, które gwarantują bezproblemowe prowadzenie robót budowlanych, niwelując wszelkie czynniki niepożądane. Więcej informacji o tymczasowych konstrukcjach ogrodzeniowych można uzyskać, kontaktując się z firmami które je wynajmują. Eksperci do spraw wyposażenia budowlanego służą radą oraz pomocą.