24 października 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje odszkodowań

Rodzaje odszkodowań są niezwykle różnorodne. Kiedy ubiegamy się o roszczenia odszkodowawcze, wiele zależy od tego, jaka sytuacja doprowadziła do odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie sprawcy. Warto wcześniej sprawdzić, jakie w związku z tym roszczenia nam przysługują i o co możemy się ubiegać. Dzięki temu można wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Kto może udzielić rzetelnych informacji na temat odszkodowań?

O odszkodowanie możemy ubiegać się w wyniku wypadku przy pracy, wypadku komunikacyjnego, szkody górniczej czy w sytuacji zasiedzenia nieruchomości. Osoby chcące ubiegać się o należyte świadczenie odszkodowawcze często decydują się na pomoc kancelarii prawnych. Jak informuje pracownik Kancelarii Adwokackiej Adama Paszka i Aleksandry Trzaski-Paszek:

Często trafiają do nas osoby, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jakie świadczenia i w jakiej wysokości im przysługują. Warto wiedzieć, że w większości przypadków odszkodowanie nie musi być jednorazowo wypłaconą kwotą pieniężną. W przypadku odszkodowań za błędy w sztuce lekarskiej czy wypadkach przy pracy można uzyskać nawet dożywotnią rentę. Dobrym rozwiązaniem jest więc udać się do prawnika, który po przeanalizowaniu naszej sprawy, podpowie nam, jakie kolejne kroki powinniśmy podjąć, a także o jaki rodzaj odszkodowania możemy się ubiegać.

Jakie są najczęściej przyznawane rodzaje odszkodowań?

Do najczęściej przyznawanych odszkodowań należą m.in. jednorazowe świadczenia pieniężne, renta i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jednakże, jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, jaka sytuacja doprowadziła do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej. W przypadku błędów w sztuce lekarskiej można ubiegać się nie tylko o rentę, ale także zwrot kosztów leczenia czy dodatek pielęgnacyjny. W przypadku spraw związanych z zasiedzeniem nieruchomości, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ wiele zależy od tego, czy zasiedzenie wynikło z dobrej, czy złej woli.

Ze względu na mnogość rodzajów odszkodowań warto wcześniej dowiedzieć się, jakie świadczenia nam przysługują, aby uchronić się przed wypłatą zaniżonego odszkodowania. Należy pamiętać też o tym, że jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania bądź sugeruje rażąco zaniżone świadczenie, można skierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji pomoc prawnika tym bardziej staje się niezbędna.