6 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem polega na oddzielaniu od całości mniejszych elementów, tak aby uzyskać pożądany kształt. W przemyśle do obróbki skrawaniem wykorzystuje się najczęściej komputerowo sterowane urządzenia numeryczne (CNC). W zależności od materiałów i potrzeb obróbka skrawaniem może przebiegać różnie i dawać odmienne efekty. Jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Materiały i narzędzia stosowane przy obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem przypomina nieco rzeźbienie. Tak jak artysta stopniowo odłupuje z dużego bloku kamiennego elementy, odsłaniając określoną formę, tak i w obróbce skrawaniem oddziela się skrawki od całości, a rezultatem jest przedmiot o określonych kształtach i funkcjach. W jakim materiale „rzeźbi” operator urządzeń CNC i co zastępuje mu dłuto?

Najczęściej obróbce skrawaniem poddaje się metale – mówi ekspert z firmy Asap. Może tp być stal, ale też: żeliwo, miedź, aluminium, mosiądz. Niektóre metale są bardziej wymagające i ich obróbka wymaga specjalistycznego sprzętu, do którego dostęp mają jedynie niektórzy fachowcy. Przykładem takiego materiału może być nikiel.

Nowoczesna obróbka skrawaniem daje ogromne możliwości co do precyzji, a to za sprawą dwóch elementów – sterowania numerycznego oraz szerokiej gamy ostrzy, dłut i innych elementów skrawających, które są dostępne w różnych rozmiarach i wykonywane z wielu materiałów dopasowanych ściśle do obrabianych surowców.

Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem występuje w wielu rodzajach różniących się stopniem precyzji. Jej stopień jest uzależniony od wielkości materiału wyjściowego, jego podatności na obróbkę oraz tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Wróćmy na chwilę do porównania z rzeźbiarzem. Dysponuje on np. blokiem skalnym. Przystępując do pracy, nie sięga po najmniejsze dłuto i nie tworzy od razu ostatecznego kształtu, lecz odłupuje duże fragmenty kamienia, aby wydobyć zarys, który następnie poddaje obróbce mniejszymi, bardziej dokładnymi narzędziami. Ostateczna forma dzieła wydobywana jest więc stopniowo. Podobnie jest przy obróbce skrawaniem CNC. Przechodzi się od najmniej dokładnej, a najbardziej pobieżnego opracowania materiału, po precyzyjne wykończenie – nawet w skali nano. Wyróżnia się więc:

  • obróbkę zgrubną,
  • obróbkę kształtującą,
  • obróbkę dokładną (wykańczającą),
  • obróbkę bardzo dokładną,
  • obróbkę ultraprecyzyjną.

Każda kolejna zapewnia wydobycie coraz dokładniejszych form oraz coraz wyższą gładkość powierzchni. W zależności od tego, jaki materiał jest obrabiany i jaka jest jego wielkość, niektóre etapy mogą zostać pominięte. Nie zawsze też bardzo precyzyjne skrawanie jest potrzebne, niemniej nowoczesne urządzenia CNC dają bardzo duże możliwości formowania nawet niewielkich elementów.