16 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje narzędzi pomiarowych (suwmiarki, mikrometry, kątomierze, kątowniki, koła pomiarowe)

Narzędzia pomiarowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego warsztatu, bez którego bardzo ciężko wyobrazić sobie skuteczną pracę. Dzięki ich pomocy można z bardzo dużą precyzją oraz dokładnością sprawdzić wszelkie istotne parametry potrzebne np. podczas montażu. Jakie rodzaje narzędzi pomiarowych można wyróżnić i które z nich wykorzystywane są najczęściej?

Narzędzie pomiarowe – do czego służą?

Każde urządzenie o charakterze pomiarowym ma jeden główny cel. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest przełożenie pomiaru na wynik wyrażony w odpowiednich jednostkach. Istotne jest właściwe dopasowanie narzędzi do czynności, które będą z ich pomocą wykonywane. Urządzenia pomiarowe mogą bowiem wskazywać:

  • długość,
  • kąty,
  • grubość,
  • temperaturę.

Posiadanie odpowiednich urządzeń pomiarowych to dopiero połowa sukcesu. Istotne jest także odpowiednie odczytanie wyników, jakie te narzędzia wskazują. Dzięki dokładnym pomiarom można z łatwością wyliczyć, ile konkretnego materiału będzie potrzebne do wykończenia danej powierzchni. Sprzęty pomiarowe najczęściej spotykane są w tradycyjnej formie z odczytem analogowym. Wielu producentów oferuje jednak sprzęty z cyfrowym wyświetlaczem, który często ułatwia odczyt – wyjaśnia specjalista z firmy Top-Nar Narzędzia Profesjonalne.

Popularne urządzenia pomiarowe, które powinien mieć każdy

Jednym z podstawowych elementów służących do wykonywania pomiarów są wszelkiego rodzaju przymiarki oraz miarki. To dzięki nim można w prosty sposób sprawdzić długość, czy szerokość mierzonego elementu. Przymiar to pomniejszona wersja miarki – jest ona sztywna i nie ma możliwości zwijania, czy składania. Jest przydatny w sytuacji, kiedy podczas mierzenia – chcesz dodatkowo zaznaczyć linie, wzdłuż której np. będzie wykonywane cięcie. Wybierając miarkę, warto zwrócić uwagę na jej długość oraz fakt, czy powłoka została odpowiednio zabezpieczona przed pojawianiem się rdzy i ścieraniem się.

Innym użytecznym narzędziem do dokonywania pomiarów są suwmiarki. To właśnie dzięki nim w wygodny i prosty sposób można dokonać dokładnego pomiaru średnicy, jak i grubości danego elementu. W zależności od wersji, narzędzie to może mieć podziałkę w milimetrach w przypadku wersji analogowej lub w przypadku cyfrowej – wynik będzie automatycznie wyświetlany w przygotowanym do tego celu miejscu.

Sprzęt przydatny na każdej budowie

Bardzo ważne są również kątowniki oraz kątomierze. Te, jak wskazuje sama nazwa, umożliwiają dokładne mierzenie każdego rodzaju kąta. Różnią się między sobą przede wszystkim kształtem oraz rozmiarem. Korzystanie z nich jest nieodłącznym elementem wszelkich prac budowlanych, czy wykończeniowych.

W zależności od wykonywanych czynności powinno się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu w prosty i łatwy sposób można dokonywać niezbędnych pomiarów. Najprostsze, dostępne na rynku narzędzie to koszt od kilku do kilkunastu złotych za sztukę – w zależności od tego, co kupujesz.