4 marca 2021

Kategoria:
Inne

Rodzaje napędów stosowanych w wózkach widłowych

Wózki widłowe to pojazdy używane do transportu bliskiego towarów w magazynach, fabrykach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych czy sklepach wielkopowierzchniowych. W zależności od rodzaju napędu potrzebnego do poruszania się tych pojazdów wyróżniamy wózki ręczne i mechaniczne. Wśród tych drugich istnieją wózki widłowe spalinowe (z silnikiem diesla i gazowe) oraz elektryczne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje napędów?

Wózki widłowe ręczne

Popularnym i często stosowanym rodzajem napędu wózków widłowych jest napęd ręczny. Wózki ręczne to najprostsze modele tych urządzeń, służące przede wszystkim do wykonywania prostych prac magazynowych. Zasada ich działania opiera się na poruszaniu dzięki sile ludzkich mięśni. Operator, stojący najczęściej z tyłu pojazdu, pcha wózek, a prędkość poruszania się urządzenia uzależniona jest od siły jego mięśni. Ograniczenia tego typu pojazdów są oczywiste, dlatego wózki ręczne wykorzystywane są w transporcie towarów o nieznacznej masie na krótkich odległościach. Urządzenia te sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich magazynach i małych sklepach obsługujących skromną liczbę klientów.

Wózki widłowe z napędem mechanicznym

W sklepach wielkopowierzchniowych i dużych magazynach czasowego składowania zdecydowanie częściej wykorzystywane są wózki widłowe z napędem mechanicznym. W zależności od aktualnych potrzeb właściciela zakładu może on zdecydować się na pojazdy z silnikiem diesla, gazowe lub elektryczne.

  • Wózki widłowe z silnikiem diesla

Wózki widłowe działające przy użyciu oleju napędowego charakteryzują się zazwyczaj bardzo dużym udźwigiem. Urządzenia z silnikiem diesla wykorzystywane są do trudnych prac przeładunkowych na otwartym terenie, w tym transportu towarów pomiędzy budynkami. Używanie ich wewnątrz obiektów nie jest zalecane ze względu na spaliny wydobywające się w czasie pracy wózka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy IPZ w Szczecinie, która zajmuje się sprzedażą nowych wózków widłowych:

Praca pojazdów z silnikiem diesla wewnątrz budynków jest możliwa wyłącznie przy bezwzględnym stosowaniu się do przepisów BHP oraz przepisów danego obiektu. Wózki muszą być wyposażone w katalizatory, czujniki pokładowe, a także specjalne filtry do oczyszczania spalin. Pomieszczenia, w których pracują wózki z silnikiem spalinowym, powinny być na bieżąco wietrzone. Warto również, by były wyposażone w odsysacze spalin, które pomagają w usuwaniu szkodliwych dla zdrowia gazów powstających w procesie spalania oleju napędowego.

  • Gazowe wózki widłowe

Ciekawą alternatywą dla pojazdów z silnikiem diesla są gazowe wózki widłowe, które napędzane są płynnym gazem (LPG). Tego rodzaju urządzenia są łatwe w eksploatacji, a także bardziej ekonomiczne ze względu zarówno na niższą cenę gazu, jak i zakupu samego pojazdu. Wózki gazowe to urządzenia uniwersalne, które można wykorzystać wewnątrz oraz na zewnątrz obiektu. W porównaniu z wózkami z silnikiem diesla pracują znacznie ciszej, a także emitują mniejszą liczbę spalin.

  • Elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe nazywane są często wózkami magazynowymi, ponieważ wykorzystywane są przede wszystkim do prac wewnątrz budynku. Napęd elektryczny jest przyjazny dla środowiska naturalnego, bo nie emituje szkodliwych spalin do atmosfery. Ze względu na brak emisji spalin, cichą pracę, łatwość eksploatacji i prostotę serwisu wózki widłowe z napędem elektrycznym cieszą się bardzo dużą popularnością.